+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

The One Residence

Arıkoğlu Arkitekt tarafından tasarlanan apartman Adana Seyhan'da, 2018 yılında inşa edildi.

Arıkoğlu Arkitekt, projeyi anlatıyor:

Yapı konumunun Adana’nın Seyhan Nehri kıyısında ve güney cepheli olması tasarımı yönlendirdi. Projenin yüksek arsa değerini karşılaması amacıyla, planlamada geniş oturumlu lüks daireler tercih edildi. Tüm dairelerin manzaraya panoramik bakmaları için her katta üç cepheli, iki şer daire olacak şekilde yirmi bir katlı dikey yapılaşma uygun görüldü.  

Zemin kat ve çevresinde ki geniş bahçenin tümü ortak kullanım alanları için ayrılırken konutların otoparkı bodrum kata alındı. Dairelerin güney cephesinde boydan boya balkonlar tasarlanarak manzaraya bakan geniş camlar cepheden içeriye çekilerek güneş ve yağmurdan korunmuş oldu. Balkonlarda alçak parapet üstü cam korkuluk kullanılarak manzaranın oturum seviyesinden görünmesi sağlandı.  Daire planlarında, genelde tercih etiğimiz, yatay bölgeleme şaması tekrarlandı. Gündüz yaşam alanları Güney ve manzara tarafına alırken, yatak odaları kuzeye cepheye alındı. Bu iki net bölge arasına ıslak hacimler yerleştirildi ve bu ayrımla ses yalıtımı ve mahremiyet sağlanmış oldu.

Cephe tasarımında tüm duvar yüzeyler beyaz bırakılarak kitlesel yataylığı ve kullanımı yansıtan yalınlık elde edildi. Yapının tamamıyla beyaz olmasına karşıtlık yaratmak için koyu renk alüminyum doğramalar kullanıldı. Mimarisinde her türlü dekoratif süsleme ve değişik malzeme kullanımından kaçınılarak yapıda daha sade ve kalıcı bir estetik elde etmeye çalışıldı.

Genelde diğer projelerimizde yüksek yapılaşma karşıtı, daha insani ölçüleri olan, yatay kitleli konut alternatifleri tasarlarken, bu arsanın yüksek imar yoğunluğu ve özel konumu bu tercihimizi engelledi. Bu sebeple, bir yandan yüksek yapılaşmayı kabul ederken, mimari tasarımın, çevresi içinde, daha sakin ve yalın olmasına önem verdik.

Map
Details
Project Location: Seyhan, Adana
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Ali Keskin, Emrah Keskin
Ana Yüklenici: Keskin İvme İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Çağla Vuran
Interior Architecture: Ünsal Ünal
Concept Design: Kaya Arıkoğlu
Construction Drawings: Keskin İvme İnşaat
Facade Design: Şahin Arıkoğlu
Grafik Tasarım: Bilal Kocabıyık
Structural Project: Emrah Keskin
Mechanical Project: Fatih Çakallı
Electrical Project: Beytem Mühendislik
Plumbing Project: Fatih Çakallı
Photography: Şahin Arıkoğlu
Architectural Supervision: Kaya Arıkoğlu
Construction Site Manager: Ali Keskin
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 13,870 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Şahin Arıkoğlu

Kaya Arıkoğlu