+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İlgili Projeler

Vakko Moda ve Power Medya Merkezi

Caltech (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü) üst düzey yönetimi aniden REX'in Annenberg Bilim ve Teknoloji Bilgi Merkezi tasarımını değiştirince proje iptal oldu.

2 ay sonra, Türkiye'nin seçkin moda evlerinden Vakko ve Power Media'nın CEO'su sene sonuna kadar tamamlanmamış ve terkedilmiş bir otel inşaatını kullanarak yeni merkez binasının yapımı ve tasarımı için REX ile anlaştı. Normal şartlarda işverenin talep ettiği bitiş tarihi oldukça saçma olarak tanımlanırdı. Ancak tesadüfen yarım kalmış inşaat Annenberg Merkezi ile aynı plan ölçülerine, kat yüksekliğine ve servis konseptine sahipti.

Vakko/Power REX ile anlaştıktan sonra Annenberg Center için hazırlanan inşaat belgeleri otelin beton iskeletine göre uyarlandıktan sonra yalnızca 4 gün içinde çevreyi saran ofis bloklarının yapımına başlandı. Bu uyarlanmış yeniden kullanım aynı zamanda programın eşsiz kısımlarını tasarlayabilmek için 6 hafta boyunca açık bir pencere işlevi gördü. Hız, tasarımın en önemli parametresi olmaya başladı.

Annerberg Merkezi'nin "Ring"i kırılgan olduğu ve Türkiye'deki deprem riski düşünüldüğünde Vakko/Power, "Ring" tasarımında sağlamlıkla alakalı olarak yüksek gerilimli beton ve içerden çelik destekler olduğu için çok zahmetli buldular.

Bu tasarım problemi şu yüzden dönüştürülerek çözüldü:

Vakko/Power'ın özgün iç mekan tasarımı strüktürel bütünlüğü bozmayacak ve su yalıtımının yerinde yapılacak şekilde bağımsız olarak korunmalıydı. Camekan bölüm iyi düşünülmüş bir düşey sirkülasyon çözümüyle oditoryum, gösteri ve toplantı salonları ile dinlenme alanlarını içeriyor.

Bu arada yapının yeraltı park alanlarının üst katı akustik ayarlamaların ve ışık kontrollerinin yapıldığı Power Medya'nın televizyon ve radyo stüdyolarını barındırıyor.

REX projeye başladıktan sonra çelik kafesleri 2 hafta içinde yetiştirmek zorundaydı. Bu nedenle camekan konsept projesi genel çelik biçimleri ve niteklikleri göz önünde bulundurularak geliştirildi.

Sonuç olarak REX ve mühendisleri camekanın strüktürünü oluşturabilmek için çelik kafeslerden sayısız biraraya gelme denemeleri yaptı.

Sonunda programın ve yönetmeliklerin gereklilikleri doğrultusunda kutuların son haline karar verilmiş oldu.

Oditoryum, gösteri ve toplantı alanlarının zeminleri camekanın zemininden en üst noktasına kadar bir sirkülasyon alanı yaratıyor.

Aynalı camlarla kaplanan camekan, tekrarlanan ve yer yer kırılgan görüntülerle "Dr. Caligari'nin Kabini" gibi bir etki yaratıyor.

Yeni bir istisnai genel merkez oluşturmak Vakko/Power'ın imajını korumak açısından oldukça kritikti. Varolan biçimsiz strüktürün şekle sokulması verilen zaman sınırları içinde imkansızdı. Bu yüzden REX, varolan otelin saklanmayan, olduğu gibi görünen iskeleti gibi, olabildiğince ince ve hızlı bir şekilde camdan bir cephe yapmayı önerdi.

Her bölmeye strüktürel çaprazlar kaynaştırılarak camların dayanıklığı artırılmış oldu. Camların boylu boyunca ihtiyaç duydukları çerçeve ihtiyacı giderilmiş ve kalınlığı azaltılmış oldu.

Sonuçta oldukça ince cam kaplama var olan iskeleti sarmalamış oldu. Bu zarif "Saran Wrap", önceden varolan beton iskeleti açığa çıkarmış ve camekan ardında kalanları görünür kılmış oldu.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Vakko
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Toplam İnşaat Alanı: 9.100 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Erez Ella

Tomas Janka

Mathias Madaus

David Menicovich

Tsuyoshi Nakamoto

Joshua Prince-Ramus

Ishtiaq Rafiuddin

Tieliu Wu