+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Buğrahan Şirin

Buğrahan Sirin, Istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezuniyetinin ardından Bauhaus-Dessau Vakfı'ndan aldığı bursla Almanya'da kentsel tasarım odaklı multidisipliner araştırma programına katıldı.

Program dahilinde global ölçekte Transnational Spaces (kültürler arası alanlar) teması ile ilgili çalışmlar ve yayınlar yaptı.

Eğitiminin ardından iki sene Rusya ve Hollanda'da çalıştıktan sonra Almanya'da HPP Architects'e katıldı. HPP ile yerel ve uluslararası projelerde yer aldı. Türkiye ofisini kurmadan önceki altı sene içerisinde HPP bünyesinde tasarım departmanında farklı ölçek ve fonksiyonda pek çok projenin tasarımında ve uygulamasında yer aldı, yarışmalara katıldı. Bunlar arasında Leipzig Zoo Parkhaus Binası, Hamburg ve Bremen'de otel binaları, yine Almanya dahilinde pek çok ofis yapısı ve yüksek yapı projeleri, Orta Asya,Çin ve Rusya da bir seri prestij projesi gibi projelerde farklı pozisyonlarda aldı.

2012 senesinde HPP Türkiye ofisini kurdu. 2012-13 itibariyle AND binası için düzenlenen uluslararası yarışmayı kazanarak proje tasarımcısı ve yöneticisi olarak HPP'nin Türkiyedeki ilk prestij projesini yönetti. HPP Türkiye ofisi olarak müelliflik yetkisi ile, uluslararası bir firma olarak sektörde nadir rastlanan bir iş kapsamı ile, binanın tüm proje hizmetlerini sağladı.

2012-2015 yılları arasında ofis ve endüstriyel tesis projelendirmeleri yaptı. 2015 senesinde uluslararası bir yarışma olan AGY Kartal projesinin tasarım direktörü olarak yarışmayı, sonrasında da kazanılan projenin yönetimini üstlendi.

Kariyeri süresince pek çok eğitim ve konferansa katılıp tasarım ve yönetim alanında kendisini geliştirdi. Uluslararası mimari ve kentsel tasarım yarışmalarına katılarak önemli başarılar elde etti. Profesyonel hayatının yanında Şirin fotoğraf sanatı ile de meşgul olmakta kişisel/karma sergilere katılmaktadır. Üç dili yüksek seviyede konuşan Şirin, İstanbul ve Leipzig şehirlerinde ikamet etmekte olup bir çocuk babasıdır.