+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Pin It

İbrahim Türkeri

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi''nden 2008''de, derece ile mezun olan İbrahim Türkeri, aynı üniversitede “kentsel tasarım yarışmalarının mimarlık alanı ve kentsel ortama etkilerini” araştırdığı yüksek lisans tezini 2011 yılında tamamlad

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans programında iki dönem (2009) “kutsallık / kamusallık” konusu üzerinden Nevzat Sayın danışmanlığında proje üretmiştir. İslam tapınma mekanlarının tasarım paradigmalarını tartışmaya açmayı hedeflediği doktora çalışmasını 2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Programı’nda tamamlamıştır.

Ulusal ve uluslararası mimarlık ve tasarım yarışmalarında ödüller kazanan Türkeri, Sofya’da düzenlenen 12. Dünya Mimarlık Trienalinde (2009) “Kerpe Waterfront Development” projesiyle gümüş madalya, Politecnico di Milano’nun düzenlediği “Compasso Volante” Uluslararası Proje Yarışmasında (2010) tasarladığı expo yapısı ile ekip olarak birincilik ödülü, Enerji temalı 5. Uluslararası Beton Tasarım Yarışmasında ikincilik ödülü kazanmış, Design Inspiring Humanish China Uluslararası Tasarım Yarışmasında (2009) ekip olarak finalist olmuştur. Roboski Müzesi ve Anma Yeri Ulusal Mimari Proje Yarışmasında (2014) ekip olarak eşdeğer başarı ödülü, Halide Edip Adıvar Külliyesi Ulusal Mimari Proje Yarışması (2012) ekip olarak satınalma ödülü kazanmıştır. Mimarlık alanındaki çalışmaları ile 2011 yılında Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Sanat Alanı Bilim Teşvik ödülüne layık görülmüştür.

Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalında Doktor Öğretim üyesi olarak görev yapan Türkeri, mimari tasarım stüdyolarında yürütücülük yapmanın yanı sıra Mimarlık ve Kutsal Mekan Kavramı, Mimarlık Üzerine Paradigmalar, Mimarlık Yarışmaları ve Dini Yapılar derslerini açmıştır.

Akademik çalışmaları ve yarışmalarla birlikte mimarlık faaliyetlerini yürüten Türkeri’nin uygulanmış ve uygulanmakta olan yapıları bulunmaktadır. Müellifi ve kontrolörü olduğu Karamürsel Belediyesi Balık Adası Sosyal Tesisleri, Arkitera Mimarlık Yıllığı 2018’e seçilmiş ve halk oylamasında en yüksek oyu almıştır.

Türkeri, Kocaeli Mimarlar ve İç Mimarlar Kültür Sanat ve Tasarım Derneği’nin kurucu üyesi, onursal başkanı ve Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin 8. Dönem Yönetim Kurulu üyesidir.