Pin It

Onur Yüncü

2000 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nden mezun olan Onur Yüncü, aynı bölümden 2002 yılında yüksek lisans, 2008 yılında doktora derecesini almıştır.

Mezuniyetinden itibaren farklı ortamlarda uygulama fırsatı bulduğu mesleki çalışmalarını 2011 yılından itibaren kendi ofisinde sürdürmektedir. Akademik çalışmaları ile birlikte mimarlık pratiğini sürdürürken pratik bilginin akademik bilgi ile ilişkisi başlıca ilgi alanını oluşturmaktadır. 2001-2013 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde tasarım stüdyolarında sürdürdüğü akademik çalışmalarına 2013 yılından itibaren TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde devam etmektedir.

Bu süreçte farklı üniversitelerde tasarım stüdyolarında ve yüksek lisans çalışmalarında jüri üyesi olarak görev yapmıştır. ODTÜ Mimarlık Bölümü bünyesinde koordine ettiği ve tasarımını üstlendiği yapı yaz stajlarında üretilen yapılar içerdikleri deneysel yaklaşımla bu geleneksel staj uygulamasının tekrar canlanmasında etkin olurken, yayınlar, ödüller ve sunumlar aracılığıyla mimari tasarım eğitimi tartışmalarına önemli katkılar sağlamıştır. İnşa edilmiş özellikli yapılarının yanı sıra araştırma konularında yayınlanmış makaleleri ve mimarlık yarışmalarından aldığı çeşitli ödülleri bulunmaktadır.