+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mimarlık Ofisi

Pin It

Semra Teber Yener

Mimarlık eğitimini Ankara’da ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve Paris’te Ecole d’Architecture Paris-Villemin’de tamamladı.

Université de Paris-I/ Panthéon-Sorbonne’dan Şehircilik Yüksek Lisans ve Doktorasını yüksek şeref derecesi ile aldı. 1979-89 arasında, Paris’te çeşitli mimarlık ve kentsel tasarım projeleri üzerinde çalıştı. Bu süreçte, “kentsel çevre”nin mimari için ne kadar tanımlayıcı ve bütünleyici olduğu farkındalığı. Kentsel ve mimari ölçekler arasındaki geçirgenlik ve etkileşim, projelerine yansıdı. University of California, Berkeley’de “İleri Telekomünikasyon Teknolojilerinin Kentsel Gelişme ve Çalışma Mekânı Üzerindeki Etkilerini” inceleyen doktora sonrası çalışması, Fransa ve ABD’de yayımlandı. Türkiye, Fransa ve ABD’deki yaşantısı, projelerinde yer yer “kültürel sınırlar ötesi” elemanlar olarak kendini göstermektedir.

1991’de Ankara Kent Girişi Kentsel Tasarım/ Mimari Proje Yarışmasında 1.’lik ödülü aldı ve Türkiye’de Tektonika Mimarlık’ı kurdu. Proje ve uygulamaları arasında, Ankara’da Eryaman’da 7000, Çankaya’da 9000 konutluk yerleşim alanlarının Kentsel Tasarım ve Mimari projeleri, ODTÜ-Teknokent (METU-TECH) ve Hacettepe-Teknokentleri Kentsel Tasarımı ve teknokentlerin ilk AR-GE binalarının mimari tasarımı, Ankara Merkezi İş Alanı (MIA), İstanbul ve Adana’da geniş ölçekli kentsel tasarım projelerinin yanısıra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, eğitim, kültür, ticaret ve ofis binaları, alışveriş merkezleri, konut kuleleri, vb. yer almaktadır.

2000’de, ODTÜ-Forum Kültür Merkezi yapısı ile Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi “Mimarlıkta Yeni Arayışlar” Ödülü aldı. 2008’de Ulusal Mimarlık Sergisi Yapı Dalında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne aday gösterildi. Kuzey Kıbrıs’ta Yurt Blokları, Mies Van der Rohe Award 2009, Avrupa Çağdaş Mimarlık Ödülü kapsamında seçilen projeler arasında yer aldı. Ayrıca, katıldığı çeşitli proje yarışmalarında ödülleri vardır.

Serbest mimarlığın yanı sıra öğretim üyeliği, danışmanlık, Ankara Kentsel Estetik Kurulu ve çeşitli jüri üyelikleri yapmış ve yapmaktadır. İstanbul Mimarlar Odası (MO), Paris Bölgesi Mimarlar Odası (CROAIF), Türkiye Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Mimarlar Derneği 1927 üyesidir.