Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aca SU

34 Architects'in tasarladığı Aca SU konut sitesi İstanbul Kağıthane'de bulunuyor.

34 Architects projesini anlatıyor:

"Aca SU, İstanbul Kağıthane İlçesi'nde mevcut yapı stoğunun yenilenmesi çerçevesinde değerlendirilen bir bölgede konumlanmaktadır.

Bünyesinde çözümlenmiş yüzme havuzu, sauna, ufak bir fitness salonu, otopark katları ve konut birimlerinden oluşmaktadır. Aca SU çağdaş kent ve kentlinin ihtiyaçlarını optimum seviyede tedarik edebilmek amacıyla kurgulanmış ve teknik olarak desteklenmiş bir projedir. Projelendirmeye başlarken en önemli veri ve zorluklardan birini, işveren tarafından önceden imal edilmiş mevcut temel kolon aplikasyonunun kullanma zorunluluğu teşkil etmekteydi.

Arazi de oldukça güçlü bir kot farkının bulunması 3. bodrum katın zemin kat gibi algılanmasını, yaya ve araç girişlerinin bu kattan alınmasını zorunlu hale getirdi. İmar yönetmeliğinin haricinde, işveren ile arsa sahiplerinin birbirlerinden bağımsız talepleri, bölge için yerel yönetimce hazırlanmış plan notları diğer tasarım parametrelerini oluştumaktaydı. Bu zorluklar proje bünyesinde 68 adet birbirinden farklı konut birimi ve bu sayıya hizmet edecek diğer birimlerin oluşmasını gündeme getirdi. 

Tüm konut tiplerinin birbirinden farklı olması, yapı cephesinde düzensizliğe, bu düzensizliğe cevap arayışı ise cephenin grid kurgusunun oluşmasına neden oldu. A ve B Blok ön cephelerinin öğleden sonra sürekli olarak güneş alacak olması sebebiyle cephe kaplama malzemeleri ile cephe boşluklarının etrafında derinlik elde edildi. Ayrıca kaplama malzemesi ile içe dönük yüzeyler elde edilerek güneşin bu etkisinin şiddeti olabildiğince azaltılmaya çalışılmıştır."

Harita
Künye
Proje Yeri: Kağıthane, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Aca Yapı ve İnşaat
İç Mekan Projesi: 34 Architects
Statik Projesi: Ahmet Yünsal
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 1,258 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8,681 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cenk Saraçoğlu

Zeynep Bahar

Duygu Özkan