Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aurum Ofis

AURUM Ofis Binası İstanbul’un gelişmekte olan bölgesi Bağcılar ilçesinde bulunmaktadır.

Projenin tasarım kararları, belediyenin bölgede başlattığı soylulaştırma çalışmalarına katkıda bulunmak ve bölgeye prestij kazandırmak üzerine kurgulanmıştır.  Parsel çevresindeki yürüme yolu boyunca oluşturulan ticari bantlar sayesinde bölgenin durağan kent hayatına hareketlilik kazandırmak amaçlanmıştır. Bu ticari bantta yer yer açılan yırtıklar sayesinde içeri ve dışarı arasındaki ( özel ve kamusal) görünmez çizgi ortadan kaldırmıştır. Yol kotundan 3 metre aşağıda bulunan ağaçları sarmalayarak oluşturulan iç avlu, yeşilin sokak kotundan algılanmasını sağlayarak davetkar bir meydan tasarımı oluşmuştur. İç avludaki odak noktası olan bu ağaçlar -3 kotunda bulunan spor salonunun da merkezinde bulunmaktadır. Bu yeşil alan etrafında oluşturulan koşu parkuru, spor için elverişli bir doğal ortam oluşturmaktadır.  Kentlilerin ihtiyaçlarına hizmet etmek üzerine tasarlanan bahçe bünyesinde yoga merkezi, kütüphane, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır.

Yapının zemin ve zemin altı katları sosyal ve kültürel aktivite ağırlıklı alanlar olarak, zemin üstü katları ise ofis olarak kurgulanmıştır. Cephede yakalanan hareket sayesinde, yapı; etrafındaki binalardan ayrılıp bölgede bir odak noktası oluşturmayı hedeflemiştir. Bu algı, cephede dikey elamanlarla oluşturulan yükseklik etkisi ile desteklenmiştir.  Fakat  9. katta, bu dikey etki tam zıt şekilde oluşturulan yatay bir bantla bölünmüş ve bina kullanıcılarına sunulmuş yeşil bir kat oluşturulmuştur. Çatıda da uygulanan aynı yaklaşım sayesinde, bodrum kattan başlayarak binanın en tepe noktasına kadar hissedilen bir yeşil alan kurgusu tasarlanmıştır. Çatıda tekrar ofis kullanıcılarına sunulmuş dinlenme alanları ve restoranlar bulunmaktadır.

Tüm bu olgular bir araya getirildiğinde, Bağcılar ilçesi için karma yapı olarak tasarlanan Aurum Ofis Binası bölgeye değer, hareketlilik ve yaşam olgusu katmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Bağcılar, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Ana Yüklenici: Boytorun Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 18.098 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yudum Boytorun

Semih Boytorun