Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bilişim Vadisi

1 milyon 500 bin metrekare kapalı alana sahip, Bilişim Vadisi'nde bulunan çeşitli Ar-Ge mekanlarının iç mekan tasarımı OSO Mimarlık tarafından yapıldı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Muallimköy Gebze – İzmit’ te bulunan Bilişim Vadisi projesi, 1 milyon 500 bin metrekare kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük teknoparklarından biridir. Toplam 5.000 adet ar-ge firmasına ev sahipliği yapan ve birinci etabı tamamlanan proje; ofisler, inovasyon ve kuluçka merkezleri, otel, kongre, sosyal donatılar, spor ve ticari merkezler gibi farklı hizmetlerden oluşan çok amaçlı kullanıma sahip bir multi komplekstir. OSO Mimarlık, bu komplekse ait farklı mekânların iç mimari tasarımlarını üstlenmiştir.  Bu çerçevede proje kapsamı farklı alt başlıklarda yer alan; idari bina giriş katı, sergi salonu, yönetim ofisi, kuluçka merkezi, data center, koridor ve ortak alanlar ile farklı bina giriş hollerine ait mekanların, iç mimari tasarımları ile uygulama kontrolörlük hizmetlerini içerir.

Bilişim Vadisi kompleksindeki tüm binaların ortak amacı, yeni teknolojiler üretilip, geliştirilmesine hizmet etmektir. Bu fikre paralel olarak, tasarladığımız iç mekânlarda da, benzer şekilde teknolojik unsurların ön planda kullanıldığı bir mimari üslup benimsenmiştir. Temel hedefi kullanıcılara, bu mekânlarda teknoloji ile iç içe olduklarını ve teknoloji üretilen bir merkezde bulundukları hissini kazandırmaktır. Bu maksatla mekanlar, çağdaş ve dinamik formların hakim olduğu, yeni ve modern malzemelerin kullanıldığı ve son teknolojik yeniliklerin birer mekan ögesi olarak tasarıma entegre edildiği bir kurguda tasarlanmıştır. Bu kurgu doğrultusunda robotik kollar, hologram, interaktif led ekranlar, bilgisayar kodlama dili gibi teknolojik unsurlar, mekân algısını domine eden tasarım ögelerine dönüştürülmüştür. Bu doğrultuda teknolojinin iç mekândaki farklı ve benzersiz kullanımları sayesinde, mimari ile teknoloji entegrasyonu kurulmuştur.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Ar-Ge Binası
Proje Tipi Grubu: Ticari
Danışman: Bilişim Vadisi
Fotoğraf: OSO Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 1,500,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 515,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ozan Bayık

Serhan Bayık

Okan Bayık

Erkan Çeçen

B. Bahar Çiçekçi

Murat Lüleci

Kübra Demirtuna