+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Bilişim Vadisi

1 milyon 500 bin metrekare kapalı alana sahip, Bilişim Vadisi'nde bulunan çeşitli Ar-Ge mekanlarının iç mekan tasarımı OSO Mimarlık tarafından yapıldı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Muallimköy Gebze – İzmit’ te bulunan Bilişim Vadisi projesi, 1 milyon 500 bin metrekare kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük teknoparklarından biridir. Toplam 5.000 adet ar-ge firmasına ev sahipliği yapan ve birinci etabı tamamlanan proje; ofisler, inovasyon ve kuluçka merkezleri, otel, kongre, sosyal donatılar, spor ve ticari merkezler gibi farklı hizmetlerden oluşan çok amaçlı kullanıma sahip bir multi komplekstir. OSO Mimarlık, bu komplekse ait farklı mekânların iç mimari tasarımlarını üstlenmiştir.  Bu çerçevede proje kapsamı farklı alt başlıklarda yer alan; idari bina giriş katı, sergi salonu, yönetim ofisi, kuluçka merkezi, data center, koridor ve ortak alanlar ile farklı bina giriş hollerine ait mekanların, iç mimari tasarımları ile uygulama kontrolörlük hizmetlerini içerir.

Bilişim Vadisi kompleksindeki tüm binaların ortak amacı, yeni teknolojiler üretilip, geliştirilmesine hizmet etmektir. Bu fikre paralel olarak, tasarladığımız iç mekânlarda da, benzer şekilde teknolojik unsurların ön planda kullanıldığı bir mimari üslup benimsenmiştir. Temel hedefi kullanıcılara, bu mekânlarda teknoloji ile iç içe olduklarını ve teknoloji üretilen bir merkezde bulundukları hissini kazandırmaktır. Bu maksatla mekanlar, çağdaş ve dinamik formların hakim olduğu, yeni ve modern malzemelerin kullanıldığı ve son teknolojik yeniliklerin birer mekan ögesi olarak tasarıma entegre edildiği bir kurguda tasarlanmıştır. Bu kurgu doğrultusunda robotik kollar, hologram, interaktif led ekranlar, bilgisayar kodlama dili gibi teknolojik unsurlar, mekân algısını domine eden tasarım ögelerine dönüştürülmüştür. Bu doğrultuda teknolojinin iç mekândaki farklı ve benzersiz kullanımları sayesinde, mimari ile teknoloji entegrasyonu kurulmuştur.

Map
Details
Project Location: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Project Type: R&D Building
Proje Tipi Grubu: Commercial
Consultant: Bilişim Vadisi
Photography: OSO Mimarlık
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 1,500,000 m²
Total Construction Area: 515,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ozan Bayık

Serhan Bayık

Okan Bayık

Erkan Çeçen

B. Bahar Çiçekçi

Murat Lüleci

Kübra Demirtuna