+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü İstanbul Misafirhanesi

VEN Mimarlık, iç mekan ve cephe tasarımı projesini anlatıyor:

Proje, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi merkezinde eşsiz bir kültürel birikimi barındıran ve tüm dünya için ortak bir miras değeri taşıyan Tarihi Yarımada'da, Atatürk Bulvarı üzerinde bir yapısal güçlendirme ve yenileme projesidir.

Yakın çevresinde korunması gerekli ve tescilli bir çok tarihi ve arkeolojik eserler bulunan yapı, 1974 yılında inşaa edildiği tarihten bugüne sahibi Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından misafirhane ve hizmet binası olarak kullanılmaktadır.  Misafirhane kullanımı korunarak günümüz kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda yenilenecek yapıda, çağdaş bir yaklaşımla cephe tasarımı yapılmıştır. Bu bağlamda, yarımadayı tehdit edecek kadar yaygınlaşan; ne olduğu belirsiz silmelerden, profillerden oluşan, ne İstanbul ne de Tarihi Yarımada ile ilgisi olmayan sözde neoklasik, kitsch cephe yenilemelerine proje ile eleştirel bir yaklaşım sergilenmiştir.

Yapının bulunduğu Atatürk Bulvarı’nın üzerindeki komşu binalar bulvar boyunca aralıksız devam eden yedi katlı bitişik nizam yapı düzeni içinde kimliksiz olduğu kadar niteliksiz ve bakımsız bir mimari doku oluşturuyor.

Cephe tasarımındaki temel yaklaşım bor minerallerinin beyaz kristalize görünümünü  yenilenecek cepheye taşımak olmuştur. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ülkemiz bor minerallerinin üretilmesi, işletilmesi ve pazarlanması görevini yerine getiren bir kamu kuruluşudur. 33 cm genişliğindeki modüllerden oluşan beyaz opal U cam duvarlar bor madenlerinin kristalize görünümü çağrıştırır. İç mekanda ise bütün cephe duvarları yarı saydam bir görüntü oluşturur; ışık içeri alınır ama iç mekan görüntüsü dışarıya verilmez. Cephede elde edilen yalın ifade, Tarihi Yarımada dokusunda mütevazi  bir duruş sergiler.

U cam sistemi hem güneş kontrolü sağlayarak, hem de yalıtım değerleriyle yapının enerji verimliliği artırır. Öte yandan bulvar üzerindeki trafiğin yarattığı ses kirliliğine karşı da akustik bir yalıtım oluşturur. Beyaz opal U cam duvara entegre açılır kanatlı şeffaf vizyon cam alanlar ise misafirler odalarının manzaraya açılımını sağlar.

Cepheden gelen kristalize ifade yapının zemin katında yer alan resepsiyon ve lobi alanlarının düzenlenmesinde devam ettirilir. Yapının bodrum katında, arka cephede bulunan iç bahçeyle bağlantılı ve 48 kişiye hizmet edebilecek yemek yeme bölümü, gerekli depolama alanlarıyla birlikte mutfak, çocuk oyun alanı, ve diğer servis alanları bulunur. Birinci katta yer alan  16 kişilik toplantı ve kabul odası ile çalışma odası kurumun hizmet ihtiyaçları için ayrılmıştır. Toplam 5 adet olan yatak katları ikinci katdan başlar ve biri engelliler için düzenlenmiş olmak üzere toplam 33 oda kapasitesi vardır.

Tarihi Yarımada'da tescilli tarihi ve arkeolojik eserlerle birarada bulunan ve korunmaya değer bulunmayan niteliksiz eski yapıların tarihi çevreye karşı duyarlı olarak yenilenmesi, yenilenme sonucunda güncel fonksiyonların karşılanması ve bu yenilemenin çağdaş bir yaklaşımla yalın bir dille tasarlanması projenin öne çıkan unsurlarıdır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Fatih, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Eti Maden İşletmeleri A.Ş.
Statik Projesi: İndis Mühendislik
Mekanik Projesi: Melis Proje
Elektrik Projesi: Melis Proje
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
Arsa Alanı: 280 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1,740 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gül Güven

Recep Aygın

Gamze Güven

Figen Zorlu

Gülistan Durmaz

Fatih Erduman

Melis Yalçın