+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Green Beans Coffee Company Adana Şubesi

GBCC, Amerika dışındaki askeri üslerde mobil kahve dükkanları işleten ve tüm operasyonunu Amerika’dan yürüten bir kahve markası olarak kurulmuştur.

Yaklaşık 20 yıl içerisinde 4 kıtaya yayılan ve Amerika’da da şubeler açan GBCC, Türkiye ve çevresindeki operasyonları yürütecek bir distribütörle çalışmaya başlamıştı.

Türkiye’deki distribitör ve Amerika’daki marka yöneticileri ile beraber yürütülen bu tasarım sürecinin başlangıcında markanın var olan konsepti ile uyumlu ancak Türkiye operasyonuna ait, açılacak diğer mağzalarda da belirleyici olacak yeni bir konsept çalışıldı. Bugüne kadar Amerikan kullanım alışkanlıklarına uygun ve teknik açıdan da Amerikan standartlarında dizayn edilen şubelerde herşey Amerika’dan temin edilmişti. Yeni konseptin var olan marka kimliği ile uyumlu ancak Türkiye’deki kullanım alışkanlıklarına da uygun ve kullanılacak her türlü malzeme, mobilya ve ekipmanın Türkiye’den temin edilebilir olması hedeflendi. Bu konsept farklı yer, büyüklük ve özellikteki mağazalara adapte edilebilecek bir kılavuz olarak düşünüldü.

Konseptin ilk uygulaması olan Adana’daki dükkan bugüne kadar açılan GBCC dükkanlarından daha büyük ve iki katlıydı. Dükkanın iki katlı olması farklı müşteri tipleri için farklı alanlar tasarlamayı, dükkanı daha iyi organize etmeyi mümkün kıldı. Tüm servis, hazırlık ve satış alanları dükkanın zemin katında planlandı. Servis ve müşteriler için iki ayrı giriş düzenlendi. Bu kat kısa süreli vakit geçirecek, ses ve hareketten rahatsız olmayacak müşteriler için düşünüldü.

Sokak hareketinden kopuk, satış olmaması sebebi ile de daha sakin olan üst kat aynı zamanda bir çalışma alanı olarak da kullanılabilecek şekilde, dükkanda daha uzun vakit geçirecek müşterilerin konforuna uygun olarak tasarlandı.

Bu süreçte ayrıca Türkiye’de satılacak yiyecek ve içeceklerin belirlenmesinden başlayarak, onların hazırlanma ve satış organizasyonu, bunun için gerekli ekipmanların belirlenmesi, yerel üreticilerle GBCC markası tarafından belirlenmiş standartlarda ekipmanların üretilmesi, tüm mobilyaların ve malzemelerin belirlenmesi gibi pekçok konuda işveren ile beraber çalışıldı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Adana, Seyhan
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Naska Gıda
Ana Yüklenici: Naska Gıda
Mekanik Projesi: Doreng Mühendislik
Elektrik Projesi: 3A Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 330 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Burçak Pekin

Hanife Aliefendioğlu