+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Hebil Koyu Evleri

Sanlı Mimarlık olarak Hebilköyü Koyu'na bakan, 35 panaromik manzaralı evden oluşan bir Bodrum tatil sitesi için 6 ev tipi hazırlanmış.

2000'li yıllara girerken Türkiye'de talebi artan yeni konut projeleri, yazlık bölgelerde de kendini göstermeye başlar. Özellikle yazlık konut almak isteyenlerin en çok talep ettiği bölge ise Bodrum. Bodrum'daki talebi gören pek çok inşaat şirketi, irili ufaklı çok sayıda projeyle yatırımlara başlar. Bu yıllarda Yılmaz Sanlı'nın Bodrum'da yaptığı tasarım çalışmaları hız kazanır.

Hebil Koyu Evleri tüm avan ve uygulama projeleri hazırlanmış olduğu halde uygulanamamış bir tasarım. Tümüyle işverenin isteği doğrultusunda geleneksel Bodrum mimarisinin Kaliforniya tarzı mimari ögelerle bir araya gelmesi söz konusu. Evlerin dışındaki bu eklektik yaklaşımın Sanlı Mimarlığın Bodrum'da çoğunlukla tercih ettiği yalın mimari çizigisinin biraz dışında kaldığı belirtilmeli. Ancak evlerin mekansal kurguları oldukça renkli ve ilginç. İç avlu etrafında gelişen tipten 4 adet yapılması önerilmiş. Hebil Koyu Evleri'nden bir başka ev tipinde L-plan şeması ile manzaraya açılma söz konusu. Bir iç avlu yerine, iki kolun simetri aksına yerleşmiş bir teras etrafında gelişmiş bir plan mevcut. Saf geometrik biçimlerin birbiri içine geçmiş kompozisyonu ile oldukça hareketli bir kütle ortaya çıkıyor.

Details
Project Location: Hebil Koyu, Bodrum
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Işık Yolum
Project Start Date: 1998
Project End Date: 1999
Total Construction Area: 12000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Yılmaz Sanlı

Suzan Sanlı Esin