+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Helinamin Termal Kompleks Projesi

Diyarbakır'da bir termal kompleks projesi.

Diyarbakır’ın kaplıcalarıyla ünlü bir ilçesi olan Çermik için tasarlanan proje, yerleşim yerinin yaz aylarında 18.000’den 100.000’e çıkan nüfusunun termal tesis ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, yöre halkının kültürel sosyal dönüşümünü sağlamak amacı ile de ele alınmıştır. Tasarlanan proje; konutlar, hotel, alışveriş merkezi, dinsel merkez, ekolojik pazar alanı, etnografya müzesi, hayvanat bahçesi, amfi, rekreasyon alanı ve kaplıcalardan oluşmaktadır. Güneydoğunun simge projesi olma iddiası ile ele alınan proje bölge halkı tarafından büyük bir heyecanla karşılanmış ve yoğun talep görmüştür. Henüz 1. Etabın ilk bölümü tamamlanan proje halen bölgede en çok takip edilen proje olma özelliğini korumaktadır.

Yukarı Mezopotamya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Mardin, bölgenin konut tasarımına ilham kaynağı olmuştur. Bu sebeple tasarım sürecinde Mardin konut yerleşimi, bir dağ yamacında oluşmaya başlayan konutların binlerce yılda nasıl eklemlenerek kendiliğinden kompoze olduğunun en tipik örneği olarak hep akılda tutulmuştur. 

Araziyi çapraz olarak kesen çizgilerin oluşturduğu paralelkenar formlar konut birimlerinin avlularını oluşturmaktadır. Bu avlunun merkezinden uzaklaştıkça artan yükseklik, insan ölçeğinden kademeli olarak uzaklaşmayı ve yükselmeyi de beraberinde getirmiştir. Bu yerleşim kararı, bütün konutların batıdaki nehri görme gereksinimi sebebiyle ile birleştirilmiştir.

Map
Details
Project Location: Diyarbakır, Çermik
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: Hamzalar Tekstil
Ana Yüklenici: Ay Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Nilüfer Edizaslan
Interior Architecture: 3R Design Factory, Hakan Yürüoğlu
Projcet Manager: Hakan Dölgen
Structural Project: Osman Tasseten, Mehmet Süküt
Mechanical Project: Aydın Acemi
Electrical Project: Ahmet İpçi
Model: Sistem Maket, Maketşehir
Construction Site Manager: Cemal Yılmaz
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 400,000 m²
Total Construction Area: 400,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Hakan Dölgen