+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Knauf Arena

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan "Knauf Arena" bir firmanın uzmanlık bazlı yeni yapılanmasını, sektöre katacağı yeni ürünlerin tanıtımını içeren ve aynı zamanda bulunduğu mekânı baştanbaşa yenileyerek dönüştüren bir tasarım.

Dünyada bir firma için yapılan geçici tekil tasarımlar içinde en büyük hacimli sergilerden biri olmuş. 10.000 m² alana sahip Knauf Arena, '5-6 günde kurulup, 1 günde sökülebilir' mantığıyla tasarlanmış hafif strüktürlerle oluşan bir fuar alanı.
Knauf, 1200'ü aşkın ürün ve bu ürünlerden oluşan 150'yi aşkın sistem üretmekte. Yeni yapılanmasında bu ürünler ve sistemler 7 ayrı uzmanlık kategorisine ayrılmış. Tasarımın ana fikri, bu yapılanma ve daha önce bir arada sunulmamış tüm bu ürün ve sistemleri tek bir mekânda 360 derecelik bir bakış açısıyla algılanabilecek şekilde sergilemek üzerine kurulmuş. Mekân, hiyerarşik olarak öncelikle tüm serginin ve aktivitenin merkezine yerleştirilen çok amaçlı bir "event plaza" çevresinde dairesel basamaklı bir oturma ve seyir alanı, 7 ayrı uzmanlık kategorisini 7 ayrı renkle ifade eden kesik konik strüktürlerden oluşan sistem sergileme alanları, strüktürlerin çevresindeki eğimli yüzeye serbest düzenle yerleştirilen 1200'den fazla ürünü içeren "ürün tarlası" ve tüm mekânı saran 255 m. uzunluğunda "ürün duvarı", bayi alanları ve 24 adet performans odalarından oluşmuş.

Sekiz aylık bir ekip çalışmasıyla gerçekleşen bir tasarım ve üretim sürecinde, tüm bu öğelerin şekil, renk, kategori ve fonksiyon ilişkileri bir matris aracılığıyla kurulmuş, tasarım bu ilişkilere göre şekillendirilmiş. Naveen Mehling'in (Compact Promotion) danışmanlığında gerçekleştirilen aydınlatma tasarımı kapsamında ise Arena'da bulunan 3 katmanlı PVC gergi membranlarla kaplanmış ve içi RGB LED aydınlatmalarıyla döşenmiş renkli kesik konik strüktürler, fuar alanında yapısal ve görsel bir farklılık yaratmış. Aynı zamanda, bu konik strüktürlerin iç yüzeyleri de hareketli projektörlerle dijital bir sergi alanı olarak kullanılmış. Havada asılı olan bu strüktürler ziyaretçilede merak uyandırmış ve içine davet etmiş. 360 derece bakış konseptini destekleyen tasarım, renkli konik strüktürlerin ve ürün sergileme duvarının yerden 3.5m yükseklikte yerleştirilmesiyle, ziyaretçinin bakış açısının ve üç boyutlu görsel ilişkilerin, fuar alanının genelinde kesilmemesini sağlamış. Böylelikle yaratılan derinlikler ile mekânda bulunan bütün birimlerin herhangi bir noktadan algılanması sağlamış, fuar ziyaretçisine görsel zenginlik ve hâkimiyet kazandırmış.

Map
Details
Project Location: Yeşilköy, İstanbul
Project Type: Stall Design
Employer: Knauf AŞ
Consultant: Naveen Mehling, PGT İç Mimarlık, Dejavu Organizasyon, Phantom Event Engineering
Electrical Project: Pozitif Enerji
Photography: Rüya Balaban
Project Start Date: Şubat 2011
Project End Date: Temmuz 2012
Construction Start Date: Eylül 2012
Construction End Date: Ekim 2012
Building Plot Area: 10.000 m²
Total Construction Area: 10.000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan