Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Real Merter

Karma kullanımlı yapı kompleksi Real Merter, sokak seviyesinde gerçekleşen hızlı ticaret mekanları ile 3 adet bloktan oluşan konut yerleşiminden oluşuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İstanbul, Merter’de hayata geçirilen, ticaret hayatı ile konut yerleşimini özgün bir tasarımla karma kullanıma dönüştüren Real Merter, yeşille bütünleşen kamusal alanları ile yakın çevresine nefes aldırmayı hedefliyor.

Real Merter içinde bulunduğu bağlama sırtını dönmeyen bir mimari dil ile karşımıza çıkıyor. Yapı cephesine uygulanmış gölgeleme elemanları, yeşil çatılar ve ticari cepheler ile kütlelerin arasında oluşturulmuş küçük meydanlar sayesinde iç içe geçmiş yapı kompleksleri, tasarımda başarılı bir planlama ile bağlanıyor. 

Proje arsasını üç taraftan saran ana caddelerin kot farklılığına rağmen, Real Merter projesinde hayata geçirilmiş yaya akışını içeriye alan küçük meydanlar ve yarı açık dolaşım alanlarının düşeyde kurduğu bağlantılarla kesintiye uğramayan bir sirkülasyon kurgusu elde edilmiş; bu sayede kente entegre bir yapı oluşturulmuş.

Ticari alanların bulunduğu alt kotlardaki hareketli yaşamın üst katlardaki konutları beslemesiyle birlikte, konut alanları için tercih edilen mahremiyet ve sakinlik bir karma kullanım tasarım problemi olarak Tago Architects tarafından incelikli bir şekilde ele alınmış ve konut alanlarının ihtiyacı olan yeşil örtü ve sirkülasyon alanları ticari alanların çatı bölgesinde konumlandırılarak ticaret ve konut alanları birbirinden ayrılmış.

Konut bloklarının cephelerinde, parapetlerde kullanılan grc malzemenin sürekli form değiştirmesiyle cephede gölge - ışık oyunları ortaya çıkmış ve böylelikle cephe tasarımı tekdüzelikten uzaklaştırılmış. Yapının her katında parapet farklı noktalarda kırılıyor; böylelikle ışık vurduğunda, oluşan gölge - ışık oyunları ile cephe farklı renklerdeymiş gibi algılanıyor. Cephede oluşturulan bu farklılık, tasarımda dinamik bir etki yaratıyor.

89.500 m²’lik toplam inşaat alanına sahip projede cadde ticareti, mimari tasarımın bir parçası haline getirilerek, kentle bütünleşen ve yaşayan bir zemin kurgusu oluşturulmuş. Arsa ile ana caddelerin ilişkisinden doğan üçgen formların yumuşatılmasıyla tasarlanan konut bloklarının üçgen form cepheleri sayesinde, konut cephelerinin görüş alanında ferahlığa ve maksimum manzara seyrine olanak tanınarak projeye artı bir değer katılmış.

Harita
Künye
Proje Yeri: Güngören, İstanbul
Proje Tipi: Konut, Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Konut, Ticari
İşveren: Oliv Yapı
Fotoğraf: Sena Özfiliz
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 14,539 m²
Toplam İnşaat Alanı: 89,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gökhan Aktan Altuğ

Müge Eker Eryayar

Mevlüt Duymaz

Burcu Adalı

Emre Kurbak

Demet Orcan

Serdar Kızıltaş

Mahmut İkbal Yıldırım

Hasan Burak Özdemir