Similiar Projects

Sefaköy Belediye Hizmet Binası

Sefaköy Belediye Hizmet Binası, Can Elmas Mimarlık tarafından tasarlandı.

Küçükçekmece Belediyesi, ilk Leed Platinum hizmet binası ile Türkiyenin en ilerici belediyelerinden biridir ve tüm projelerinde kendini kanıtlamış mimarlarla çalışmaktadır. Can Elmas Mimarlık, küçük bir köşe arsa üzerinde çok işlevli bir kompleksin tasarımı için belediye ile birlikte çalıştı. 2017de başlayan proje çeşitli revziyonlar geçirdikten sonra 2021 sonunda tamamlandı ve hizmete açılmak üzere.

Farklı kent geometrilerinin buluştuğu bir köşe parselde tasarlanan binada bu geometrileri birleştiren bir bumerang form ile bina onunde davetkar bir mini meydan oluşturuldu.
Binada muhtarlık, sağlık ocağı, atölyeler/derslikler, kafeterya, süpermarket ve otopark bulunmaktadır.

Zemin kat, binanın sosyal toplanma katı olarak düzenlenmiştir. Düzensiz geometri parsel üzerinde yapı, ana caddeden gelen ziyaretçileri karşılayacak şekilde şekillendirilmiştir. Giriş sırası diyagonal yaklaşımlarla ve üç girişin önünde bir plaza ile başlar: Biri ana binaya, biri muhtarlığa, biri de kafeye. Birinci katta mahalle halkı için birçok farklı organizasyonun yapılacağı atölyeler ve sınıflar bulunmaktadır.

İkinci ve Üçüncü katlar, doktor ve tedavi odalarının bulunduğu sağlık merkezidir.

Binaların plan şeklinin düzensizliği, dikey kütlesi üzerinde de vurgulanmıştır. Zemin plakaları, cephede ışık ve gölge oyunları oluşturmak için kademeli olarak düzenlenmiştir. Bu dinamik cephe batı ve güney cephelerde iki renk seramik ve güneş kontrol elemanları ile kaplanmış, çatı hattında diyagonal hatlarla tamamlanmıştır. Bu tasarım konsepti ile binaların her yönden görünürlüğü artırılmış, iç fonksiyonları ve modern mimari dili yansıtılmıştır. Yangın merdiveni, belediye logosunu ve saatini sergileyen heykelsi bir nesne olarak ele alınır.

Binanın birinci bodrum katı teknik alanlar ve otoparktır.

Yeşilova Mahallesine birçok yönden hizmet edecek kompleks programı ile yapı mimarisi, kullanıcıların keyif alacakları ve gurur duyacakları unutulmaz bir dönüm noktası olmayı hedeflemektedir

Details
Project Location: Küçükçekmece, İstanbul
Project Type: Municipal Building
Proje Tipi Grubu: Kamu Yapısı
Employer: Küçükçekmece Belediyesi
Peyzaj Mimarlığı: Can Elmas Mimarlık
Interior Architecture: Can Elmas Mimarlık
Projcet Manager: Can Elmas
Construction Drawings: Can Elmas Mimarlık
Facade Design: Can Elmas Mimarlık
Grafik Tasarım: Can Elmas Mimarlık
Structural Project: T.G. Proje Mühendislik
Mechanical Project: Soem Mekanik
Electrical Project: Sıcakyüz Mühendislik
Photography: Can Elmas
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2020
Construction End Date: 2022
Building Plot Area: 570
Total Construction Area: 1650

Pin It
Architectural Offices
Architects

Can Elmas

Çağla Akyürek