Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

T - Evi

Onur Teke, İzmir Mordoğan''da bulunun villa projesini anlatıyor:

Konumlandığı yerle kurduğu benzersiz uyum ile T-Evi, doğal çevresiyle derinlemesine ilişki kuran yapının doğa ile birlikte nefes almasına izin verir.

Yapının şeffaflığı ve geçirgenliği, kullanıcıların her noktadan doğa ile ilişkilenmesine olanak sağlar. İç mekanın hemen hemen her noktasından dış mekanın algılanabiliyor olması; iç ve dış arasındaki sınırı eritirken aynı zamanda “yer” duygusunu da güçlendirir.

Aktif ve pasif sürdürülebilir sistemlerin mimari tasarımın ayrılmaz bir parçası olarak ele alındığı T-Evi’nde; elektrik enerjisi üretimi için PV paneller, suyun ısıtılması amacıyla güneş enerjisi panelleri, ve yerden ısıtma / soğutma sistemleri ile entegre çalışan toprak kaynaklı ısı pompası kullanılmıştır. Camlı yüzeylerdeki karşılıklı açıklıklar farklı mevsimlerde bölgenin hakim rüzgarlarını yapının içine alarak doğal havalandırmaya olanak verirken; etkin biçimde kullanılan doğal aydınlatma enerji kullanımını azaltmaktadır. Çatı üzerindeki ahşap gölgelendirme elemanları, oluşturdukları havalandırılmış ve gölgelenmiş çatı yüzeyi ile çatı kaynaklı ısınmayı azaltırken; zeminden koparılmış strüktür, tamamen pasif olarak soğutulmuş bir zemin altı depolama alanı sağlar. Yağmur suyunun depolanarak yeniden kullanımına olanak verecek biçimde tasarlanmış bu alan; evin karbon ayak izinin küçülmesine de katkıda bulunmaktadır.

Evin dış kabuğu sürekli brüt beton perde duvarlar biçiminde tasarlanmış, böylece geleneksel bir çerçeve strüktür oluşturulmasına gerek kalmamıştır. Çelik bağlantı detayları ve gergi çubukları aracılığıyla perde duvarlara oturtulan lamine ahşap kirişler, farklı strüktürel elemanların dışavurumunu ve aralarındaki apaçık ayrımı ortaya koyar.

T-Evi, yerel zanaatkârların pratiği ile çağdaş yapım teknolojisinin biraraya gelmesiyle; kırsal alanda doğaya saygılı çağdaş bir mimari ve düşük maliyetli bir sürdürülebilir yaşam ortamı yaratılabileceğine bir örnek ve kanıt olarak öne çıkar.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Mordoğan
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ali Teke
Ana Yüklenici: Ali Teke
İç Mekan Projesi: Onur Teke
Konsept Tasarımı: Onur Teke
Uygulama Projesi: DiStudio Mimarlık
Cephe Tasarımı: Onur Teke
Aydınlatma Projesi: Onur Teke
Statik Projesi: Onur Kutlukaya
Mekanik Projesi: Karadag Muhendislik
Tesisat Projesi: Karadag Muhendislik
Çelik Projesi: Onur Kutlukaya
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Mimari Mesleki Kontrollük: DiStudio Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 8771 m2
Toplam İnşaat Alanı: 200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Onur Teke
Yardımcı Mimar(lar)
İlker Özdel
Didem Özdel