+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi ARIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Kampüsü gelişim planlamasının dördüncü aşamasında inşa edilen Teknoloji Merkezi, Mühendislik Laboratuvarları ile Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi stüdyolarını içermektedir. Yapıda, Makine, Endüstri, Bilgisayar, Elektrik ve Elektronik, Biyomedikal, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümleri için büyüklükleri 64 ila 200 m2 arasında değişen toplam 82 adet laboratuvar bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi için ise 12 adet stüdyo, 1 adet maket atölyesi tasarlanmıştır. Teknoloji Merkezi'nin, ilerde gelişime açık olacak şekilde, koridor sonlarında bırakılmış olan rezerv bölümlerinden köprü ile diğer fakülte birimlerine bağlanması planlanmıştır.

İlk etap yapılarında tasarlanan avlu, bu yapıda da sürdürülen bir mekan düzeni olmuştur. Laboratuvarlar, Su Türbini Test Merkezi ve teraslarla çevrelenen avlu, yapının hemen her yerinden algılanmaktadır. Avlu cephesinin tamamen şeffaf oluşu tüm mekanların birbirleri ile görsel ilişkilerini güçlendirmiştir. Zemin katta koridor ve girişe yakın tasarlanan amfi ve kafeteryadan iç bahçeye ulaşım sağlanmaktadır. Bu mekanın öğrenciler tarafından etkin bir şekilde kullanılması hedeflenmiştir.

TOBB ETÜ HİDRO adıyla kurulan dünyanın en büyük Su Türbini Test Merkezi, yapının bodrum katında 600 m2 taban alanında tasarlanmıştır. 12 m yüksekliğindeki bu alan bodrum katta olmasına rağmen iç bahçe ve cepheden gün ışığı alabilmektedir. Yapıdan dilatasyonla ayrılmış, prefabrik döşemelerle üzeri kapatılan 7m derinlikteki betonarme kutuda test merkezi için gerekli düzeneğin döşeme altındaki kısmı ve su deposu yer almaktadır.

Yapı programının teknik özellikleri doğrultusunda katlarda çok sayıda şaft planlanmıştır. Tesisatın her türlü gelişime açık olması ihtiyaçların sürekliliğinin sağlanması açısından önem taşımaktadır. Bodrum katta araç girişine olanak verebilecek genişlikte koridorlar tasarlanmıştır. Her kata ulaşan ve dışarıdan servis alacak şekilde tasarlanan yük asansörü ile forklift dolaşımına elverişli koridorlardan tüm laboratuvarlara ulaşım sağlanmıştır. Zeminde yüzeyi sertleştirilmiş beton kullanılmıştır. Asma tavan kullanılmayarak açıkta bırakılan tesisat sistemleri mimari dilin tamamlayıcı parçası olarak ele alınmıştır. Mimaride kullanılan yapısal çizgiler iç mekan düzenlemelerinde de sürdürülmüştür. Yapı genelinde malzemenin sadeliği korunmuştur. Dolaşım hollerinde ve mobilyalardaki renk kullanımlarında TOBB ETÜ'nün kurumsal renkleri olan kırmızı, mavi ve sarı tercih edilmiştir. Ağırlıklı olarak sarı rengin kullanıldığı yapıda her kat ayrı bir renk ile düzenlenmiştir.

Map
Details
Project Location: Ankara
Project Type: University Campus
Employer: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Ana Yüklenici: TÜR-SUM A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Interior Architecture: A Tasarım Mimarlık
Projcet Manager: Nil Ece İnce
Structural Project: Yüksek Proje İnşaat
Mechanical Project: Okutan Mühendislik
Electrical Project: Akay Mühendislik
Fire Safety Consultant: Alara Mühendislik
Photography: Fethi Mağara
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2012
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 300.000 m2
Total Construction Area: 23.000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Osman Öztürk