Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Trendist Ataşehir Peyzaj Projesi

İstanbul Ataşehir’de 3 adet rezidans ve 13 adet az katlı yapıdan oluşan konut stoğunun açık alanlarının bitkisel tasarımı ve uygulama kontrolörlüğü P2 Tasarım tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul Ataşehir’de 3 adet rezidans ve 13 adet az katlı yapıdan oluşan konut stoğunun açık alanlarının bitkisel tasarımında, mimarinin ana çıkış noktası olan kalite ve işlevselliğin uyumunun yanı sıra klasik ve modernizmin sentezi ön planda tutulmuştur.

Az katlı yapıların oluşturduğu avlular ‘koru’ gibi değerlendirilmiştir. Farklı renk tonlarındaki yüksek ibreli, yaprak döken ağaçlar ve çalı türleri önerilmiştir. Aynı avlularda 1 adet biyolojik gölet ve 1 adet biyolojik havuz, su ve otsu bitkilerle zenginleştirilmiş, doğal bir orman görüntüsü yakalanmaya özen gösterilmiştir.

Proje alanının çoğunluğunda ve özel bahçe katlarının zemininde mağazalar ve otoparkların bulunması sebebi ile uygulamada özel teknikler geliştirilmiş, gerçek bir bahçe algısı yaratılmıştır.

2 adet açık yüzme havuzunun çevresinde egzotik bitkiler kullanılmış, projedeki mekan çeşitliliği yumuşak peyzajda da vurgulanmıştır.

100’den fazla farklı bitki türü kullanılan bu özel projenin bitkilerinin büyük çoğunluğu İtalya, Hollanda ve Çin’den özel olarak getirtilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Ataşehir, İstanbul
Proje Tipi: Bahçe
İşveren: Grey Yapı Ortak Girişimi
Ana Yüklenici: Cem Botanik
Fotoğraf: ALTKAT Architectural Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 14,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Betül Karakaya

Ayça Keskin

Gülnihal Koparal