Other Works
Similiar Projects

Ertürk Tekstil Showroom

Ertürk Tekstil’in İstanbul Merter’deki kot kumaşı satış mağazası Pimodek tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Mekan; yüksek raflarda tamburlara sarılı kumaş sunumu yerine, “ürün istifi”nden öte post endüstriyel kültür alanı havasına sahip, rulolar halinde bulunan kumaşların doğal hallerinde sergilenmesi fikrinden hareket edilerek tasarlanmıştır.

Kot kumaşının temsilcisi olduğu modernizm, sanayileşme, özgürlük ve doğallık gibi kavramları karşılayan metal, cam, ahşap ve taş malzemeler tercih edilerek hem kavramsal hem de görsel zenginlik yaratılmış, konseptin çıkış noktası oluşturulmuştur.
Minimal bir sanayi müzesi etkisinde son derece çarpıcı bir şekilde ziyaretçilerini karşılayan mağazada uygulanan aydınlatma efektleri, tasarımın ana öğelerinin destekleyicisi konumunda. Tavanda koyu renkler tercih edilerek ürün odaklı aydınlatma sağlanmış ve ürün standları dışında kalan bölgelerde kullanılan yumuşak ışıklar sergileme ünitelerinin etkinliğini arttırmaya yönelik bir tavır ortaya koymuştur.

Diğer iç mimari elemanlarda malzemenin zenginliğiyle yarışmayan, aksine ona eşlik eden düz renklerin tercihi gibi çözümlerle mekan ve kumaş ilişkisi yansıtılmıştır. Diğer alanlarda cam bölücüler, doğal taş kaplamalı yüzeyler, demirlerin arasından gözüken yapay etkili çiçekler ve atmosferle uyumlu mobilyalar konseptle ilişkilendirilerek mağazadaki etki güçlendirilmiştir. 

Details
Project Location: İstanbul, Güngören
Project Type: Store / Showroom
Proje Tipi Grubu: Commercial
Ana Yüklenici: Pimodek Mimari Tasarım - Uygulama
Photography: Cemal Emden
Project Start Date: 2005
Project End Date: 2005
Construction Start Date: 2006
Construction End Date: 2006
Building Plot Area: 650 m²
Total Construction Area: 650 m²

Pin It
Architects

Hasan Basri Hamulu