+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Acıbadem Maslak 2. Etap Hastanesi

Lina Mimarlık tarafından mimari, Metex Design Group tarafından iç mekan, BatesForum ve Norm Mimarlık tarafından cephe tasarımı ve Spiga tarafından peyzaj tasarımı yapılan Acıbadem Maslak 2. Etap Hastanesi'nin inşaatı 2018 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Acıbadem Maslak Hastanesi genel amaçlı bir hastane olup; metro, otobüs gibi toplu taşıma hizmetleri ile ulaşım ağına entegrasyonu sağlanmış bir konuma sahiptir.

2009 yılında hizmet vermeye başlayan, 42.000 m2 alana sahip Mevcut Hastane binasının artan talebe ve gelişen teknolojiye cevap verebilmesi adına 64.000 m2 kapalı alana 2. Etap projesine başlanmıştır.

Yakınlarında ve görsel açısında orman bulunması ve bunu olabildiğince binanın içerisine alacak şekilde tasarlanması hedefimizdi. Cephelerde olabildiğince doğayı içine alması adına geniş cam yüzeyler yaratmak ve banyo içlerine kadar doğal ışığı taşımak, aydınlığın kişi psikolojisindeki iyileştirici etkisinden faydalanmanın başarılı bir uygulaması oldu. Işık, ışığın yansımaları ve yeşil bina tasarımımızın ilham kaynağı oldu. Maslak Acıbadem 2. Etap Hastanesi Leed Gold sertifikası adayıdır.

Binanın kütlesel olarak tasarlanmasında ilham kaynaklarımızdan faydalanırken, 2. Etap’  a taşınacak ve yeni teknolojiyle ve operasyonel verimliliği artırarak  binaya kimlik kazandırmak adına kadın kimliğinden yola çıkılarak kadın doğum ve hastalıkları, IVF, çocuk kliniği, nicu, onkoloji birimi, meme sağlığı ve hastalıkları, senoloji enstitüsü, checkup ve bu birimlere hizmet edecek ameliyathane üniteleri tasarlanmıştır. 2. Etap Binasında, toplamda 134 hasta yatak odası, 6 ameliyathane, 2 ıvf ameliyathanesi, 15 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi , 74 poliklinik ve 34 gözlem yatağı içinde bulundurmaktadır. Hastanede her bir birim ünite şeklinde tasarlanmıştır. IVF ünitesi içerisinde ayaktan hizmetleri olarak 5 poliklinik ve görüşme odaları, 2 ameliyathane, 7 hasta yatak odası olarak planlanmıştır. Meme Sağlığı içerisinde tüm görüntüleme ve teşhis ünitelerini bulundurmaktadır. Nicu içerisinde 2 nicu hasta odası, bebeğin annesiyle kalacağı şekilde dizayn edilmiştir. Buradaki amaç, durumu daha iyi olan bebeklerin annelerine alışma süreçlerini hızlandırmaktır. Çocuk kliniğinde 16 poliklinik, 4 acil Gözlem Ünitesi ve 8 yataklı yatan hasta servisi bulunmaktadır. Hem yatan hasta hem de ayaktan çocuk hastalar için tüm mobilyaları antibakteriyel olan aktivite odası planlanmıştır. Acil ünitesi ana binada olup, travma acil çocuk hastaları hariç, tüm acil çocuk hastaları 2. Etap binada tedavi edilmektedir. Binadaki tüm kapı kolları antibakteriyel ve kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir.

Hastaneler dünyanın her yerinde mimarisi ve işletmesi ile kompleks yapı sınıfındadır. Dolaysıyla operasyonlarında verimlik çok önemlidir. Bu bağlamda eczane, yemek ve lojistiğin ana binada kalması sebebiyle iki bina arasındaki lojistik transferlerin hızlı, sistemli ve aksamaması adına mobil robotlar planlanmıştır. Sadece mobil robotların ve personelin geçişlerine imkan verecek tünel ve yatay-düşey sirkülasyon alanları ve servis alanları yaratılmıştır. 

Mevcut hastane ve 2. Etap hastane, hasta ve refakatçi transferi için köprü, lojistik ve personel sirkülasyonu için tünelle birbirine bağlanmıştır.

Hastane gün ve gece boyu yaşayan bir işletmedir. Personel ve hasta yakınlarının tüm gün ihtiyaçlarını gidermek için servis üniteleri oluşturulmuştur. Geniş lobiler, ihtiyaçlara hitap eden dükkan, ibadethane ve kafeterya gibi yaşam alanlarıyla desteklenmiştir. Bu yaşam alanları dahi kendi içinde fonksiyonlara hizmet verecek özelliklerine göre ayrıştırarak tasarlanmıştır.

Her iki binanın araç, ambulans ve yaya trafiğini birbirine bağlayan meydan olgusu yaratılmıştır. Ana bina ve 2. Etap bina arasında doğal zemin kotlarından kaynaklı oluşan istinad duvarı dikey bahçe olarak tasarlanmış ve doğal çevresiyle bütünleşik zemin kat kotunda görsel olarak doğanın içinde yaşam olgusu yaratılmaya çalışılmıştır. Cephelerde kullanılan dikroik camlar, doğanın farklı yansıma renklerini binanın içine almaktadır.

Details
Project Location: Sarıyer, İstanbul
Project Type: Hospital / Clinic
Proje Tipi Grubu: Sağlık
Employer: Acıbadem Sağlık Grubu
Consultant: Temel Baltaoğlu
Ana Yüklenici: Acıbadem Proje Yönetimi
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj
Interior Architecture: Metex Design Group
Projcet Manager: Senem Bayraktar
Construction Drawings: Archistanbul
Facade Design: BatesForum, Norm Mimarlık
Structural Project: Ülker Mühendislik
Mechanical Project: Acıbadem Proje Yönetimi
Electrical Project: Acıbadem Proje Yönetimi
Plumbing Project: Acıbadem Proje Yönetimi
Çelik Projesi: Ülker Mühendislik
Acoustic Consultant: MEA Akustik Danışmanlık
Fire Safety Consultant: Abdurahman Kılıç, Kazım Beceren
Photography: Cemal Emden
Construction Site Manager: Dilek Metin, Melik Küçük
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 17,909 m2
Total Construction Area: 64,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Aylin Şensoy