Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

AHK KNDU Villaları

Yapımı 2017 yılında tamamlanan konut sitesi Global Architectural Development (GAD) tarafından tasarlandı.

GAD, projeyi anlatıyor:

Antalya Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yer alan, ülke ve dünya turizmi için büyük önem arz eden ve 2013 değerlendirme sonuçlarına göre, Paris ve Londra’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehri. Proje alanı ise KUNDU’da, şehir merkezine 20 km, Antalya Havaalanına ise 12 km uzaklıktadır ve ciddi turizm potansiyeli taşıyan bir bölgenin yakınındadır. 5 yıldızlı otellerin bulunduğu turistik kıyı şeridi proje alanıyla komşu olmakla birlikte, proje alanından Akdeniz’e direkt ulaşım mevcuttur. Ayrıca, Akdeniz’e dökülen ve çeşitli aktivitelerin yer aldığı Aksu Deresi arazinin Doğu Sınırı ile komşudur. Aksu deresi kıyısında spor ve sosyal aktiviteler için tesisler planlanmaktadır.

Proje sürdürülebilir ve doğa ile var olabilen bir tasarımı amaçlamıştır. Kullanımı ciddi enerji tasarrufu sağlayan güneş panelleri her bir birimin çatısında yer alır. Araziye oturum, birim ve genel planlama düzeyinde, kuzey-güney aksı üzerinde belirlenerek; güneşten maksimum verim alabilmek hedeflenmiştir. Çevre ve doğa ile beraber çalışmasını istediğimiz tasarımımız, aynı zamanda temel iklimlendirme prensiplerine uygun olarak çalışır. Yapıya ait bütün açıklıklar, daha konforlu bir iç mekan ve çevre sağlayabilmek adına Antalya’ya ait rüzgar yönelimleri ve doğal havalandırma kuralları dikkate alınarak tasarlanmıştır.

Sürdürülebilir Tasarım anlayışımız, günışığından maksimum düzeyde faydalanma ve doğal iklimlendirmeyi temel alarak kendi enerjisini üretebilen çevre dostu konutlar üretebilmeyi amaçlar.

Temel Yapı üzerine düşündüğümüz ahşap kaplama, bir kabuk görevi görerek, iç mekandaki ışık dengesini sağlamak, iklimlendirmeye yardımcı olmak ve bina çevresinin peyzajında özel alan ayrımını sağlayarak tasarımda önemli rol oynar.

Genel Planlama anlayışımız, yeşil ve doğal bir çevreyi kullanıcılara bırakmak, araç trafiğine sadece yer altında izin vermek üzerine kuruludur. Bu sayede, konutlar ve doğa birbiriyle bütünleşirken, daha yaşanabilir ve yeşil ile iç içe bir ortam sağlamak amaçlanmıştır. Her konut birimi kendine ait otopark alanına sahiptir.

Birimler büyük, orta ve küçük olarak tasarlanmıştır. Tasarımımızda;15 büyük, 43 orta ve 32 küçük olmak üzere toplam 90 konut yer almaktadır.

 

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: AHK
Ana Yüklenici: AHK
Proje Yöneticisi: Gökhan Avcıoğlu
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: TASK
Elektrik Projesi: HASKAR
Tesisat Projesi: TASK
Çelik Projesi: Yapı Akademisi
Fotoğraf: Ali Bekman
Proje Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
Arsa Alanı: 28,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 33,000 m²

Pin It
Mimar

Gökhan Avcıoğlu

Durak Arıkan

Esra Esen

Göksen Güngör

Mert Türközü

Mustafa Kemal Kayış

Nesime Önel

Semih Acar

Yıldız Gergün

Yücel Demir