Other Works
Similiar Projects

Argos Evi / Cevizli Ev

Uçhisar’ın tarihi dokusu içindeki ‘argos in Cappadocia’ otelinin bölge dışından gelen çalışanları için gerçekleştirilen proje, beldenin yeni yerleşim alanı içinde yer alıyor.

Projenin mimarı Aslı Özbay, Argos Evi'ni anlatıyor:

Yapı, mevcut imar planı koşullarına uygun olarak tasarlandı. Temel çıkış noktası, arsa içindeki 20-30 yıllık 3 ceviz ağacını koruma kararıydı: “U” plan şeması buradan kaynaklandı. Tasarımı belirleyen diğer düşünceler, lojmanda konaklayacak otel çalışanlarına aydınlık, kullanışlı, neşeli mekânlar hazırlamak; kullanıcıların bulundukları yer ile ilişkilerini kaybetmemelerini ve yapı içindeyken kuzeydeki görkemli Uçhisar Kalesi yakınında olduklarını hissetmelerini sağlayacak ortak alanlar ve açılımlar sağlamak; ve belde geneline hâkim olan çok renkli, çok süslü villa eğilimine karşı, sade kalarak da nitelikli bina yapılabileceği konusunda bir örnek oluşturmak çevresinde gelişti.

Yön ve iklim koşullarının yapı kullanıcıları için avantajlı olanaklar yaratacağı bazı seçimler yapıldı: doğuya yönlenen odalar, kuzeyde konumlanan ortak alanlar, mutfaklar, manzara açılımları vb… Teras bahçesi, daha ilk günden başlayarak ekibin en yoğun rağbet ettiği mekâna dönüştü.

Yerel olanaklar ve işçilik ile uygulanan binada, doğal taş kaplama detayları, yüksek performanslı yeni nesil yalıtım malzemeleri, özel filtreli cam yüzeyler ve enerji sakınımlı / ısı-pompalı ısıtma-soğutma sistemleri kullanıldı.  Sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramlarının fazlasıyla ticarileştirildiği bir dönemde, bu sözcükleri suiistimal etmeden ve farkındalığı maksimize ederek, doğa ve kullanıcı dostu olmaya özen gösteren bir yapıyı gerçekleştirmek için çaba harcandı.

Map
Details
Project Location: Uçhisar, Nevşehir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: Argos Turizm
Ana Yüklenici: Argos Yapı
Projcet Manager: Coline Gauthier
Structural Project: TML İnşaat
Mechanical Project: Kromsan
Electrical Project: Koçak Mühendislik
Plumbing Project: Kromsan
Photography: Coline Gauthier, Deniz Güner
Architectural Supervision: Aslı Özbay
Construction Site Manager: Ali Cahit Arı
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 920 m2
Total Construction Area: 1,260 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Aslı Özbay
Contributing Architect(s)
Gülnur Özdağlar