+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Barbaros Kapalı Pazaryeri

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Barbaros Pazar Yeri şehrin yeni gelişen bölgesinde bulunmaktadır. Proje alanı orta ölçek site konutlarının arasında bulunmaktadır, dil birliği olmayan bir çevre dokusu ile çevrilmiştir ve kotlu bir alana sahiptir. Projenin, halihazırda dil birliği olmayan bir doku içerisinde sakin kalabilen, kendi karakterini yansıtan ve çevre kotlar ile direk ilişki kurarak dolaşımda akıcılık olması beklentisini karşılayan bunu yaparken de maliyet bütçesini de minimumda tutması amaçlanmıştır. Ayrıca çevresindeki yollar ile direk ilişki kurabilmek adına 2 katlı olarak tasarlanmıştır, engelli ve araç kullanımı da tasarım aşamasında dikkate alınmıştır.

Pazarcıların ihtiyaçları çerçevesinde ortalama bir alana karar verilmiş ona göre yerleşimler yapılmıştır. Islak hacme ihtiyaç olan sağır olan cephelerde toplanarak, kirli ve temiz alanlar bir düzen içerisinde planlanmıştır. Pazar yerlerinde en büyük sorunun pazar kurulurken ve kaldırılırken kullanıcı-pazarcı-araç yoğunluğunun sebep olduğu kaos olduğu düşünülerek dolaşım aksları bunun önüne geçecek şekilde oluşturulmuştur. Ayrıca pazarcıların gelmediği günler yapının kapalı otopark kullanılması öngörülmektedir, bu sebeple araç giriş çıkışı ana yollardan direk yapı içerisine alınmaktadır. Yapının 2 katı da yol kotu ile ilişki halindedir, binanın 4 cephesinden de yapıya giriş sağlanmaktadır. Alt kot yapının ana girişi aksı olarak önünde bulunan yeşil alan ilişki kurarak çalışmaktadır.

Yapının cephe tasarımında plana uygun olarak gridal bir sistem oluşturulmuştur. Kapalı cephelerde özel olarak brüt görünümlü prefabrik panel duvarlar üretilmiş, açık cephelerde ise kutu profil ve gerginleştirilmiş metal ile de desteklenerek modern bir görüntü elde edilmesi amaçlanmıştır.

Details
Project Location: Denizli, Merkezefendi
Employer: Merkezefendi Belediyesi
Ana Yüklenici: Güney Ege Kalkınma Ajansı
Structural Project: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Mechanical Project: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Electrical Project: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Plumbing Project: Merkezefendi Belediyesi Proje Birimi
Photography: Alperen Gülgönül
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 7.767 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Saliha Noyin Yavuz

Ezgi San
Contributing Architect(s)
İsmail Hakkı Turhan