Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bronwyn Cafe

GC Mimarlık tarafından i.ç mekan tasarımı yapılan Bronwyn Cafe İstanbul'da Nişantaşı'nda bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Türkiye’de yeni bir konseptle Bronwyn Cafe; günlük ve taze yemekler sunarak Nişantaşı’nda hizmete girmiştir. Şehir hayatına da sağlıklı beslenme alternatifi getiren Bronwyn Cafe, doğadan ilham alınarak tasarlanmıştır. Bu bağlamda doğanın renkleriyle birlikte, doğal malzeme kullanımı tercih edilmiştir.  Üç kattan oluşan 320 m²’lik kafede, her bölüm kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Renk, malzeme ve mobilya tasarımlarıyla, oturma ve sirkülasyon alanları arasındaki geçişler sağlanmıştır. Katlar arasında bir bütünlük oluşturan ahşap pergolayı saran yeşil dokuyla birlikte bahçede ferah bir atmosfer tasarlanmıştır. 

Dünya çapında birçok yeni girişimi incelediğimizde; en büyük farklılığı tasarımın ortaya koyduğunu görüyoruz. Vizyon ve kimlik kazanmada en önemli etkenlerden birinin tasarım olduğu ortaya çıkıyor. Özellikle Türkiye’de insanların yeni lezzetler keşfetme yönünden büyük işletmelerden ziyade ismi çok duyulmamış, konsept anlayışı farklı mekanları tercih etmesi yenilenme zorunluluğunu ortaya çıkartıyor.

Türkiye’de yeni bir konsept anlayışıyla hizmete giren Bronwyn Cafe de günlük ve taze yemekler sunarak Nişantaşı’nda sizleri beklemektedir. Şehir hayatına sağlıklı beslenme alternatifi getiren Bronwyn Cafe, doğadan referans alan dokunuşlarla tasarlanmıştır. Bu bağlamda doğanın renkleriyle birlikte, doğal malzeme kullanımı tercih edilmiştir.  Üç kattan oluşan 320 m²lik kafede, her bölüm kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Giriş kısmında içeri çekilen cephe sayesinde; bulunduğu semtin insanlarını içeri davet eden, sokaktaki akışı izleyebileceğiniz canlı bir atmosfer sunan oturma bölümü oluşturulmuştur. İçeri doğru girdiğinizde renkli seramiklerle kurgulanmış ve metal mesh asma tavan ile vurgulanmış uzun bir koridor size kafenin atmosferini yaşatmaya başlıyor ve en arkada sürpriz bir mekanın olduğunu hissediyorsunuz. Zamanı kısıtlı olanlar için de aldığınız ürünleri hızlıca yiyip çıkabilmeniz için banko karşısında yüksek oturma alanları düzenlenmiştir. Girişteki sirkülasyon akışı ve bekleme süreleri göz önüne alındığında daha rahat bir ortamda ve uzunca oturmak isteyenler, ödeme noktasına geldiğinizde fark edeceğiniz ve tüm katlardan algılanan bahçemiz, yeşil ve ahşabın sıcaklığıyla sizi kendine çekecektir. Katlar arasında bir bütünlük oluşturan ahşap pergolayı saran yeşil dokuyla birlikte bahçede, günlük taze yemeklerinizi yerken Nişantaşı’nın bilindik yoğun insan trafiğinden ve karmaşasından sıyrılacaksınız. Ayrıca sarmaşıklarla kaplı duvarlar arasında oluşturduğumuz üçgensel aynalar sizlere daha yoğun bir atmosfer sunacaktır. Etkileyici bu atmosferden sonra muhtemelen bir sonraki randevunuz için kendinize yer beğenmek adına tasarladığımız kafenin üst katına yöneleceksiniz. Birinci kata çıktığınızda sizi “balon salıncaklarımız (bubble chair)” karşılayacak ve kendinizi eğlenceli ve keyifli bir ortamda bulacaksınız. İşleriniz ve daha ciddi buluşmalarınız için ayrıca uzun bir toplantı masası sizlere bu kolaylığı sağlayacaktır. Biraz hava almak istediğinizde balkonumuza çıkıp bahçeden gelen ahşap pergolayı korkuluklara dönüşmüş olarak göreceksiniz ve o sıcaklığı yaşamaya devam edeceksiniz.

Harita
Künye
Proje Yeri: Şişli, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Ozan İçkale
Danışman: Öznur Çağlayan
Ana Yüklenici: Karamer Mühendislik ve İnşaat
Alt Yüklenici: Efeler Ahşap
Proje Yöneticisi: Şebnem Gürcün
Mekanik Projesi: Burhan İman
Elektrik Projesi: Karamer Mühendislik ve İnşaat
Tesisat Projesi: Karamer Mühendislik ve İnşaat
Mimari Mesleki Kontrollük: GC Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: GC Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 116 m²
Toplam İnşaat Alanı: 328 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Şebnem Gürcün

Yunus Emre Karataş

Selin Ataç
Yardımcı Mimar(lar)
Mertcan Özlü
Beyzanur Kireççi