Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sultanahmet Almina Guesthouse ve Restoran

GC Mimarlık projeyi anlatıyor:

'Konsept: ‘Yerel Dokuya Modern Dokunuşlar’

Romalıları, Bizanslıları ve Osmanlıları ağırlayan İstanbul’un tarihi bölgesi Sultanahmet’te bulunan Almina Hotel’e, ek olarak Sirkeci banliyö demiryolu hattının paralelinde, Küçük Ayasofya caddesin de, eski bir konutun otele dönüşüm projesi  ile  ALMINA HOTEL GUESTHOUSE tasarlandı.

Yapının eski, oldukça yıpranmış ve bakımsız olmasından; yığma binanın dış kabuğu esas alınarak; dış cephede ve iç mekânlarda tamamen soyma işlemi yapıldı. Güçlendirme ile birlikte teknik hacim dâhil tüm mekanik sistemler yenilendi. Mevcut iki katlı olan yapıya ek olarak Çatı Katı inşaa edildi. 

Dış Cephe Tasarım Projesi, İç Mimari Projesi  ve  Çatı Katı Uygulama Projeleri ile birlikte otele dönüşüm tamamlandı. Mevcut binanın vaziyet planından ve eğrisel  açılardan oluşan duvarlarından dolayı odaların yerleşim  planları birbirinden farklı ele alınarak tasarlandı. Her odanın kendi içinde dinlenme, uyku, dolaşım ve ıslak hacim alanları ayrı ayrı planlandı. Mevcut otel konseptinden farklı bir atmosfer yaratmak amacıyla yerel dokudan, özgür ve çağdaş çizgilerden, sakin renklerden ve doğal malzemelerin yalınlığından faydalanıldı. Tarihi bir bölgede, farklı estetik mekanlar  yaratarak, konukların konforu da göz önünde bulundurularak tefriş üniteleri tasarlanıp özel imalatı yapıldı.

Oda konumları deniz manzarasını maksimum ölçüde kullanmak amacıyla tasarlandı. Aynı zamanda kentsel dönüşüm  projesi olan demiryolu hattına cephesi bulunan yapıda, geniş  pencere açıklıklarıyla iç ve dış mekanların birbirlerine olan  uyumlarına önem verildi.

- 1. ve 2. Kat: Odalar

- Çatı Katı: Suit Odalar

Harita
Künye
Proje Yeri: Fatih, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Mimari Proje Ekibi: Şebnem Gürcün, Dilara Bağlı
İşveren: Sultanahmet Almina Hotel
Danışman: Şebnem Gürcün
Ana Yüklenici: GC Mimarlık
Proje Yöneticisi: Şebnem Gürcün
Şantiye Yöneticisi: Selman Tabak
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 300 m²
Toplam İnşaat Alanı: 300 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Şebnem Gürcün

Dilara Bağlı
Yardımcı Mimar(lar)
Dilara Bağlı