+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Fushun Sponge City

Çin'in Liaoning eyaletinde Shenyang'e oldukça yakın bir konumda bulunan Fushun kentindeki yeni bir kentsel dönüşüm alanında bir karma yapı grubu projesi tasarladık.

Tüm yapıları bir nevi sünger olarak hayal ederek tek bir tema etrafında geliştirdik. Projede gözenek ve kent yaşamıyla bütünleşme fikrini harmanlayarak oldukça kompakt ancak bir o kadar da çeşitli bir iç mekan kurgusu ortaya koyduk. Gözenek fikrini vurgulamak adına cephe tasarımlarında özel çözümlere yöneldik. Yüksek kulelerde Çin mimarisindeki pagoda tasarımlarından esinlenerek özel bir güneş kırıcı sistem önerirken daha alçak olan yapı kütlesinde tüm yapıyı birbirine bağlayan bir filtre görevi gören hafif bir strüktür tasarladık.

Her biri 100 metre yüksekliğinde biri iş oteli, diğeriyse spa otel olarak tasarladığımız iki kütlenin arasına ticari alanları konumlandırdık. Kuleleri sokak kotunda boş bırakarak zeminden kopartmamız sayesinde "landmark" özelliklerini vurguladık. Beş ile sekiz kat arasında değişen yüksekliklerdeki ticari kısmı bu iki otelle ve diğer bir noktada konumlanan ofis kütlesiyle çeşitli katlarda köprüler vasıtasıyla ilişkilendirdik. Bu yolla farklı kotlardan değişik noktalara akış sağlayarak ticari alanların canlılığının arttırılmasını hedefledik. Yapı grubunda çeşitli işlevlerin birbirine bağlanmasıyla farklı zaman dilimlerinde farklı kitlelerce kullanılarak kompleksin yaşayan bir organizma gibi işlemesini öngördük.

Details
Project Location: Fushun, Çin Halk Cumhuriyeti
Project Type: Housing Complex, Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konut, Konaklama
Employer: Happy Family
Peyzaj Mimarlığı: ERA Şehircilik Mimarlık
Structural Project: ERA Şehircilik Mimarlık
Mechanical Project: ERA Şehircilik Mimarlık
Electrical Project: ERA Şehircilik Mimarlık
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2013
Building Plot Area: 75,500 m2
Total Construction Area: 570,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Hızıroğlu
Contributing Architect(s)
Murat Bozdoğan
Boğaç Kara
Bülent Ercan