+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İlgili Projeler

Kamer Koleji

TTA Mimarlık tarafından tasarlanan Kamer Koleji, Konya’nın yoğun yeşil dokusuna sahip merkezi ilçelerinden Meram’da bulunuyor

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Parsel, Meram’ın en prestijli caddesi olan Yeni Meram Caddesi üzerindedir. Bölge 3. dereceden doğal sit alanıdır ve az katlı, nitelikli konut dokusu hakimdir. Sit alanında bulunuyor olması sebebi ile blok boyu, yapı yüksekliği, su basman kotu, KAKS, TAKS vb. sınırlamalar bulunmaktaydı. Bu sebeple geniş hacim kaplayan spor salonu, konferans salonu vb. fonksiyonlar -1 ve-2. Katlarda yer almıştır.

Yapı, ilkokul (16 derslik) ve ortaokul (16 derslik) olmak üzere 2 bölümden oluşmuştur. Kolların kesiştiği köşede idari bölümler bulunmaktadır.  Bu iki fonksiyona göre oluşan 2 kollu form, güney doğu köşesine yaslanıp, ön avluyu, girişleri ve yapının maksimum yüzeyini caddeden algılatarak, davetkar bir algı oluşturacak şekilde konumlanmıştır. Parselde bulunan yaşlı ağaç korunmuş ve doğal sit alanında bulunma duyarlılığı ile parseli çevreleyecek şekilde 60 adet çam ağacı dikilmiştir.

Zemin ve 1. Katta her iki kolda, karşılıklı konumlanmış sınıflar ile idari bölümler bulunmaktadır. Çatı katta manzaraya hâkim, ferah yemekhane bulunmaktadır. -1. Katta öğrencilerin çokça vakit geçireceği geniş kapalı teneffüs alanı, atölyeler, laboratuvarlar, fuaye (konferans salonuna giriş) ve amfi ile desteklenmiş etkinlik alanı mevcuttur. -2 katta FIBA standartlarında spor salonu, kulis ve teknik hacimler ile depolar bulunmaktadır.

Temel tasarım kriterleri olarak şeffaflık ve ferahlık benimsenmiştir. Gün ışığından maksimum fayda sağlanması hedeflenmiş; yoğun kullanılacak olan -1. kata her iki kolda da bulunan galerilerle ve amfinin oluşturduğu boşluk ile doğal ışık alınmıştır. Bu sayede -1. Kat bodrum kattan ziyade zemin katın devamı gibi çalışmaktadır.

Girişi -2. katta bulunan spor salonunun yan yüzeyleri şeffaf kurgulanarak -1. kattaki fuayeden ve kapalı teneffüs alanından algılanması sağlanmış, mekanlar arası görsel bağlantı kurularak hacimsel bütünlük ve genişlik hissi amaçlanmıştır. Aynı şekilde galeriler sayesinde katlar arası görsel bağlantı kurgulanarak iç mekanda zenginlik ve ferahlık amaçlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Meram, Konya
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Mimari Proje Ekibi: Tuğba Tuncer Atar
İşveren: Hat Arge Eğitim Kurumları AŞ + Hiss.
Ana Yüklenici: Baybir Proje
Peyzaj Mimarlığı: Ruhiye Çayır Çetinkaya
İç Mekan Projesi: Cüneyt Ara
Uygulama Projesi: Tuğba Tuncer Atar
Cephe Tasarımı: Tuğba Tuncer Atar, Cüneyt Ara
Statik Projesi: Osman Saygı
Mekanik Projesi: Dimer Mekanik
Elektrik Projesi: Luvi Elektrik
Tesisat Projesi: Dimer Mekanik
Çelik Projesi: Osman Saygı
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 6.450 m²
Toplam İnşaat Alanı: 11.360 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi