Other Works
Similiar Projects

Konyada Alışveriş Merkezi ve Ofis 96

T ConcepT tarafından tasarlanan ve ASOS Mimarlık tarafından uygulama projeleri hazırlanan karma kullanım proje, Konya Selçuklu'da bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Alışveriş Merkezinde, projenin ana çıkış noktası Çatalhöyük’teki yerleşimin parçalı ancak birbiri ile bağlantılı farklı yükseklik ve hacimdeki kütlelerin birbiri ile ilişkisidir.

Projenin ana aksında bulunan alle, hem farklı kütleleri birbirine bağlar hem de kullanıcıları yöresel iklim koşullarından korumayı amaçlar. Bu alle aynı zamanda canlı bir sokak etkisi yaratır. Yüksek kolonlar üzerinde konumlanan saçak, alışveriş merkezine anıtsal bir giriş sağlar. Yatayda gelişen projenin cephelerindeki dikey yarıklar bu anıtsallığa katkıda bulunur. Etkiyi arttırmak üzere cephelerde doğal taş, beton ve cam kullanılmıştır.

62.500 m2 kiralanabilir alana sahip Alışveriş Merkezi, perakende dünyası için yıllardır dikkat çeken Konya’nın en çeşitli kiracı profiline ve en yüksek kiralanabilir alanına sahip alışveriş merkezidir.

Ofis bloğu, AVM yapısının kuzey ucunda, cadde perspektifinden tüm kompleksin şehir ölçeğinde fark edilmesini sağlayan bir konumdadır. AVM güney giriş kanopisi ile beraber, en fark edilir yapı olarak öne çıkmaktadır.

Dar parçalı cephesi AVM cadde cephesinin de ana malzemesi olan prekast panellerden oluşmaktadır. Bu tasarım ile AVM cephesinin geniş cam ve prekast yüzeylerine karşı bilinçli bir tezat ortaya koymaktadır.

Yaklaşık 11.000 m2 inşaat alanına sahip yapı Konya’nın ihtiyacı olan en yüksek nitelikli A sınıfı ofis olarak tasarlanmıştır.

Ruhsat süreci 2016 yılı ortasında tamamlanan ve inşaatı hızla devam ediyor.

Konsept projeleri Hollanda Amsterdam Merkezli ‘TconcepT’ tarafından hazırlandı. Tüm koordinasyon ve yerel projelendirme organizasyonu ise ‘ASOS Mimarlık ve Tasarım Yönetimi’ tarafından ele alınıyor. Ruhsat projeleri Naturel Mimarlık ve ASOS Mimarlık ortaklığında hazırlandı.

ASOS ve TconcepT ekipleri sektörde Forum projelerinde kazandıkları deneyimi bu projeye, günümüzün ticari şartlarında perakende sektöründeki hassas dengeleri gözeterek yansıtmakta. Her iki grup da yakın zamanda İstanbul’da hizmete açılmış Alışveriş Merkezi projelerinde görev aldılar (ASOS- Moderneast AVM, TconcepT- Watergarden AVM).

ASOS tasarımın kompleks ve teknolojik gereklerini, mühendis ve danışman proje ortaklarından oluşan yaklaşık 30 kişiklik bir ekip ile yerine getiriyor.

Details
Project Location: Konya, Selçuklu
Project Type: Shopping Mall, Offices, Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Commercial, Konut
Architectural Project Team: Derya Erenler, Aktuğ Sivrioğlu, Alaa Zahwrawi, Damla Toker, Dilan Urun, Elif Elgun, Emel Topuz, Nergiz Sezer, Özkan Köse
Employer: Büyükkaplan Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: ARATA Peyzaj
Projcet Manager: Aktuğ Sivrioğlu
Concept Design: TconcepT
Construction Drawings: ASOS Mimarlık ve Tasarım Yönetimi, Naturel Mimarlık
Lighting Project: O2 Tasarım
Structural Project: Pro-net Mühendislik
Mechanical Project: Ersa Mühendislik
Electrical Project: RT Proje
Altyapı Projesi: E-P Mühendislik
Fire Safety Consultant: Abdurrahman Kılıç, Etik Mühendislik
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Building Plot Area: 73,000 m²
Total Construction Area: 200,000 m²

Pin It
Architects

Dies Verbung

Aktuğ Sivrioğlu

Wenli Wan