Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Box on Box

Box on Box farklı kullanıcı profillerine hitap eden ticari birimlerin bir araya geldiği küçük ölçekli bir karma kullanım projesidir.

Görece az katlı fakat hızlı gelişim gösteren yeni bir konut yerleşim bölgesinin ihtiyaç duyabileceği ticari birimleri, ofis alanlarını ve esnek kullanıma sahip stüdyo tipi mekânları içeren yapıda program bileşenlerinin dış mekân ile güçlü bir ilişki kurması hedeflenmiştir.

Program birimleri üst kotlara gidildikçe hitap ettiği kullanıcı profiline göre farklılaşırken kullanım yoğunlukları da azalmaktadır. Sokağa ve ara mekâna açılan ticari birimler üst katlara gidildikçe gerektiğinde home-office olarak da çalışabilecek mekânlara dönüşür. Sokağa açılan mekânların oluşturduğu baza kütlesi üzerinde diğer ticari birimler konumlandırılmıştır.

Ara mekân, alt ticari baza ile üstteki küçük birimlerin oluşturduğu büyük hacmin arasında kalan esnek kullanıma sahip hacmin kendisidir. Ara mekân gerektiğinde birleştirici gerektiğinde ayrıştırıcı bir role bürünüp zemin ve üst katlardaki program bileşenlerinin arasındaki ilişkiyi düzenler. Programdaki hacimler net bir yapı sınırı gözetmeksizin, kendi açık alanlarını ve ortak alanları oluşturacak şekilde yerleştirilerek, geçirgen ve hafif bir yapı amaçlanmıştır. 3. boyutta bir ızgara ile tüm küçük birimler ve dış mekânları bir araya getirilir ve bu karar yapı tektoniğini doğrudan tarifler. 

Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu, Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari, Konut
İşveren: Yavuz Yapı
Statik Projesi: Konkan Mühendislik
Mekanik Projesi: Ethem Özbakır
Elektrik Projesi: Özay Mühendislik
Tesisat Projesi: Ethem Özbakır
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 800 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1.500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Fatih Yavuz

Ömer Emre Şavural

İbrahim Yavuz