+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Lafarge Dalsan Alçı Levha Fabrikası

Lafarge Dalsan Alçı Levha Fabrikası'nın tasarımı konvansiyonel fabrika tasarımlarından başka türlü tasarlama olanaklarını değerlendirmiş olan bir örnektir.

Tasarımın yere ve imgeye karşı geliştirdiği başlıca iki sorumluluk olduğu açıkça görülmektedir. Birincisi; var olan resmin parçası olmak yerine içinde bulunduğu çevreye ayna tutarak, farklı tasarımsal duruşla, bölgenin süregelen fiziksel yapılanmasının niteliğinde belirleyici olmayı seçmektedir. İkincisi; biçimin işlevini vurgulamaktır. Bu amaçla, yapının tasarımsal niteliklerini ortaya koyarken biçim, kitle ve yüzey, program, konstrüksiyon, işlev, anlatım dili, ekonomik, ekolojik, etik sorumluluklar için gerekli olmayan tüm unsurlardan arındırarak mimari imgesini durulaştırmaktır. Duruluk mimari imgenin yalın ancak içinde sonsuz seçenekler barındıran, kolay okunabilir, ve güçlü iletişim niteliklerini anlatmaktadır.

Tek temel bileşenin tekrarı ile elde edilen kitlesel biçimlenmede üreten/yöneten hiyerarşisi ortadan kaldırılmıştır. Program yorumu ile mekânsal kurguda tüm çalışanlar üretim sürecinin bir dişlisi olarak benimsenmiştir. Böylece tasarımsal içerik bütünleştirilmiş ve bu yapının mimari imgesi ile ifade edilmiştir. Fabrikanın duru imgesi biçimsel nitelikleriyle olduğu kadar biçimin inşasını olanaklı kılan taşıyıcı sistemi ve biçimi adeta pürüzsüzleştiren yüzey kaplamasıyla da dikkat çekmektedir.

Map
Details
Project Location: Kocaeli (İzmit)
Project Type: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
Employer: Dalsan Alçı Sanayi ve Tic. AŞ
Ana Yüklenici: Damsan Makina AŞ
Peyzaj Mimarlığı: AZAKSU Mimarlık
Structural Project: Atak Mühendislik
Mechanical Project: YMT Mühendislik
Electrical Project: Özay Mühendislik
Project Start Date: 2007
Construction Start Date: 2008
Construction End Date: 2009
Building Plot Area: 47.532 m²
Total Construction Area: 34.000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Adnan Aksu

Zehra Aksu