Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Lotus Beytepe Sky

Proje arsası modern Ankara’nın gelişmekte olan yoğun konut bölgesi; İncek-Çayyolu yolunda ticaret aksı üzerinde bulunmaktadır.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor: 

14.000 m²’lik arsada konut ve ticari alan işlevlerine cevap veren çağdaş tasarımı ile yer alması hedeflenmiştir. Projenin ana fikri bir yandan bölgenin hakim olduğu dokuyu devam ettirmek, ona uyum sağlamak bir yandan da benzer proje konseptlerinden farklılaşarak öne çıkmaktı. Bu yüzden mevcut arsanın ince-uzun doğrusal yapısının ihtiyaçlarına sadık kalınarak oluşturulan cadde dükkanları üzerinde, birbirinden koparılmak yerine birbiriyle bütünleşen, simgeleşen, yatay düzlemde olduğu kadar dikey düzlemde de arsanın geometrisini destekleyen konut bloğu yükselmiştir. Zemin katta arsa kimliğine sadık kalınıp, kullanım alanı maksimuma çıkarılarak birbiri ardına yol boyunca uzanan kolay ulaşımlı cadde dükkanlar yerleştirilmiştir.

Cadde dükkanlar kendi içlerinde farklı kotlandırılarak ön ve arka yol arasındaki bağlantı sağlanmıştır. Böylelikle her noktadan ulaşımı kolay kılan bir yerleşim planı ortaya çıkmıştır.

Projenin malzeme seçiminde çoğunlukla giydirme cephe kullanılarak mevcut yerleşimden ön plana çıkması ve çağın beğeni anlayışına uyumlu bir atmosfer yaratması hedeflenmiştir. Tasarım kriterleri belirlenirken estetik kaygılar ile kullanıcı memnuniyeti bir bütün olarak göz önünde bulundurulmuş ve katta iki daire konumlandırılarak, bloklardaki tüm dairelerin yaşanabilir alanları çevre manzaraya hakim olmuştur.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu, Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Özçelik ve Pelit Ortaklığı
Ana Yüklenici: Özçelik ve Pelit Ortaklığı
Statik Projesi: Taylan Karabey
Mekanik Projesi: YMT Mühendislik
Elektrik Projesi: Özay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 14,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 40,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Tümay Korucuoğlu

Ekrem Yücel

Merve Ünal

Eren Bozkurt