+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Mamurbaba House

817 m2 parsel içinde yer alan tek aile evi olan Mamurbaba Evi, Orkun Nayki Mimarlık tarafından tasarlandı.

Yapı, bir ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmış ve bölge dinamikleri göz önüne alınarak, yapının işlevsellik, yalınlık ve sürdürülebilir olması ön planda tutulmuş. Tasarımda modern çizgiden ödün verilmeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimsenmiş. Bu doğrultuda mekanlar, yönelimler, kullanılan malzemelerin içerik, doğallık ve uyumluluğu sağlanmış. Tamamıyla doğayla uyumlu, sürdürülebilir ve zamansız olmasına dikkat edilmiş.

Mamurbaba Evi kütlesel açıdan 2 aks çevresinde şekilleniyor. Bu parçalanma konutun yaşam ve uyuma alanlarını birbirinden ayırmakta. Yapının tasarımında mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanılacak şekilde cam yüzey açıklıklar maksimumda tutularak, doğal ışığın etkisinin kuvvetlendirilmesi amaçlanmış.

Geniş ve şeffaf açıklıkların kullanıldığı yaşama alanı olan salon bölümü, yeme bölümü ve mutfak gibi farklı işlevdeki mekanlar tek bir kullanım alanına dönüştürülerek yapının odak noktası olarak düşünülmüş.

Yapının cephe ve çatı kaplaması olarak eloksal alüminyum ve bu kaplamayla yumuşak geçişler sağlayan şeffaf yüzeyler kullanılmış. Kullanılan cam açıklıklarla, yapı iç, dış etkisinde bütünlük sağlanmaya çalışılmış. Alüminyum tasarım ile birleştirilerek iç ve dış mekan geçişi sayesinde farklı manzaralar sunarak, sınırsız bir mekânsal deneyim kazandırılmaya çalışılmış.

Details
Project Location: İzmir, Çeşme
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Orkun Nayki
Ana Yüklenici: Orkun Nayki
Structural Project: Timuçin Bakıcı
Mechanical Project: Alfa Mühendislik
Electrical Project: Kibele Elektrik
Photography: İbrahim Özbunar
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 817 m2
Total Construction Area: 248 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Orkun Nayki