Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Merkas Group İdari Ofisleri

GIGoffice, projeyi anlatıyor:

Tekstil sektörünün öncülerinden Merkas Group; imalata dair yenilikçi, çağdaş yaklaşımlarını çalışma alanlarına yansıtmayı hedefleyerek ofislerinin iç mimari projesi için yola çıkmıştır. İstanbul / Hadımköy’de üretimle aynı bina içerisinde yer alan ofislerin tasarım yaklaşımında; fabrika yapısına ait mevcut mimari strüktürden ilham alınmıştır. Ofis yapısına dönüşümünde gün ışığı ihtiyacı sebebiyle pencereler büyük açıklıklar haline getirilirken; cephe düşey hatları, yüksek kırma çatı gibi mimari kabuğa ait temel elemanların, bir iç mimari kabuk ile vurgulanması ve birbirlerini beslemeleri hedeflenmiştir. Bu iki kabuğun; bazen birbirlerine değerek, yer yer gizli ışık / kanal / fuga gibi detaylarla birbirlerinden koparak bir aradalığın zenginliğine ait farklı perspektifler yaratmaları amaçlanmıştır.   

Giriş, toplantı odaları, ıslak hacimler, holler ve yönetici odalarının tasarlandığı projede doğal malzemelerin endüstriyel malzemelerle uyumlu birlikteliği düşünülmüştür. Duvar, tavan yüzeylerinde en basit uygulama alçıpan - boya ile mimari kabuğa ait büyük hacimler pekiştirilmiş; mermer ve ahşap ile iç mimari kabukta zamansız bir etki sunulmuştur. Cam bölücülerin önlerinde konumlanan ahşap çıtalar, işlevsel olarak mahremiyeti sağlarken; proje bütünündeki dikey çizgilerle birlikte bir tekrar etkisi yaratmaktadır. Bu yaklaşımda, temel olarak kültürel tarihimizde yer alan geometrik tekrarın oluşturduğu kimlik duygusundan esinlenilmiştir.

Toplantı masaları, yönetici çalışma masaları ve konsol üniteleri özel olarak tasarlanmış; standart dışı ebatları, kişisel ihtiyaçları karşılayan işlevsel bölmeleri, katmanlaşarak bir araya gelen farklı yüzeyleri, fırçalı ahşap / fuga / mermer / pahlı bitişler gibi doku ve detaylarıyla dekoratif mobilyalar olmaktan öte, iç mimari kabuğu tamamlayan elemanlar olarak ele alınmıştır.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Merkas Group
Ana Yüklenici: Dervişoğlu İnşaat
İç Mekan Projesi: Tuba Şehitoğlu, Zeynep Akten, Aytekin Erten
Proje Yöneticisi: Tuba Şehitoğlu, Zeynep Akten
Statik Projesi: Dervişoğlu İnşaat
Mekanik Projesi: Dervişoğlu İnşaat
Elektrik Projesi: Dervişoğlu İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 1,500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Tuba Şehitoğlu

Zeynep Akten

Hazal Günal