+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Merkas Group İdari Ofisleri

GIGoffice, projeyi anlatıyor:

Tekstil sektörünün öncülerinden Merkas Group; imalata dair yenilikçi, çağdaş yaklaşımlarını çalışma alanlarına yansıtmayı hedefleyerek ofislerinin iç mimari projesi için yola çıkmıştır. İstanbul / Hadımköy’de üretimle aynı bina içerisinde yer alan ofislerin tasarım yaklaşımında; fabrika yapısına ait mevcut mimari strüktürden ilham alınmıştır. Ofis yapısına dönüşümünde gün ışığı ihtiyacı sebebiyle pencereler büyük açıklıklar haline getirilirken; cephe düşey hatları, yüksek kırma çatı gibi mimari kabuğa ait temel elemanların, bir iç mimari kabuk ile vurgulanması ve birbirlerini beslemeleri hedeflenmiştir. Bu iki kabuğun; bazen birbirlerine değerek, yer yer gizli ışık / kanal / fuga gibi detaylarla birbirlerinden koparak bir aradalığın zenginliğine ait farklı perspektifler yaratmaları amaçlanmıştır.   

Giriş, toplantı odaları, ıslak hacimler, holler ve yönetici odalarının tasarlandığı projede doğal malzemelerin endüstriyel malzemelerle uyumlu birlikteliği düşünülmüştür. Duvar, tavan yüzeylerinde en basit uygulama alçıpan - boya ile mimari kabuğa ait büyük hacimler pekiştirilmiş; mermer ve ahşap ile iç mimari kabukta zamansız bir etki sunulmuştur. Cam bölücülerin önlerinde konumlanan ahşap çıtalar, işlevsel olarak mahremiyeti sağlarken; proje bütünündeki dikey çizgilerle birlikte bir tekrar etkisi yaratmaktadır. Bu yaklaşımda, temel olarak kültürel tarihimizde yer alan geometrik tekrarın oluşturduğu kimlik duygusundan esinlenilmiştir.

Toplantı masaları, yönetici çalışma masaları ve konsol üniteleri özel olarak tasarlanmış; standart dışı ebatları, kişisel ihtiyaçları karşılayan işlevsel bölmeleri, katmanlaşarak bir araya gelen farklı yüzeyleri, fırçalı ahşap / fuga / mermer / pahlı bitişler gibi doku ve detaylarıyla dekoratif mobilyalar olmaktan öte, iç mimari kabuğu tamamlayan elemanlar olarak ele alınmıştır.

Details
Project Location: İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Merkas Group
Ana Yüklenici: Dervişoğlu İnşaat
Interior Architecture: Tuba Şehitoğlu, Zeynep Akten, Aytekin Erten
Projcet Manager: Tuba Şehitoğlu, Zeynep Akten
Structural Project: Dervişoğlu İnşaat
Mechanical Project: Dervişoğlu İnşaat
Electrical Project: Dervişoğlu İnşaat
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 1,500 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Tuba Şehitoğlu

Zeynep Akten

Hazal Günal