İlgili Projeler

Nail Çakırhan Evi

Nail Çakırhan'ın kendisi ve eşi için Akyaka'da tasarladığı, yapımı 1971'de biten konut projesi 1983 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

Hiç bir zaman mimarlık eğitimi almamış olan Nail Çakırhan'ın ilk mesleği gazetecilik ve şairlikti. Nail Çakırhan'ın yapıya olan ilgisi 40'lı yaşlarında, arkeolog olan eşi Halet Çakırhan'a arazi çalışmalarından eşlik ettiği sırada başladı. Yaklaşık on yıl, yapı projelerinde denetçilik yapan Çakırhan; annesinin eski, yerel yöntemlerle yapılmış evini, o yörede çalışan iki marangoz ustasının yardımıyla restore etti. Bu vesileyle gerekli el sanatını öğrenen Çakırhan kendi evini yapmaya koyuldu. 

Yapıya dair fikirler ve formlar kabataslak eskizlerle oluştu ve geleneksel yapı ustalarının kullandığı yöntemleri izleyerek arazide uygulandı.

Mimar, ana yüklenici ve şantiye şefi rollerini üstlenen Nail Çakırhan projeye 1969'da kağıt üzerinde yaptığı taslaklarla başladı; 1970 yılında başlanan inşaat ise uygulama çizimleri kullanılmadan tamamlandı. Yapımı 1 yıl süren evin inşaatında Ula'lı ağaç ustaları Ali Duru ve Cafer Karaca çalıştı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Akyaka, Ula, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
İşveren: Nail Çakırhan, Halet Çakırhan
Ana Yüklenici: Nail Çakırhan
Proje Başlangıç Yılı: 1969
Proje Bitiş Yılı: 1969
İnşaat Başlangıç Yılı: 1970
İnşaat Bitiş Yılı: 1971
Arsa Alanı: 2,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 195 m²
Proje Maliyeti: 7,535 $

Pin It
Mimar

Nail Çakırhan