+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Narmanlı Han Restorasyonu

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Narmanlı Han’ın yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Muhtemelen XIX. yüzyılın ilk yarısında kesin olarak bilinmeyen bir tarihte yapılmış olmalıdır. 1912 tarihinde tramvay hattının geçirilmesi ile genişletilen caddenin yapımı sırasında yapının ön cephesinin bir bölümünün yıkılarak bugünkü cephe düzeni yapılmıştır. Binanın yapımından 1924 yılına kadar Rus Konsolosluk Binası olarak kullanıldığı, muhtemelen de mülkiyetinin Rus Devleti’ne ait olduğu bilinmektedir. 1930’lu yılların başında, yapılarda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne ait “Neft Syndicat” ile “Intourist” turizm şirketinin büroları bulunmaktadır.

1933 yılında yapılar topluluğunu Avni ve Sıtkı Narmanlı Kardeşler satın alır. Ana yapının birinci katını kendileri büro olarak kullanır, diğer yapıları da büro, konut ve atölye olarak kiraya verirler. Orta avludaki bina bir dönem “Maliye Tahsil Şubesi”, daha sonra ise Beyoğlu II. Noterliği olarak kullanılır. Ön cephedeki ahır ve araba bölümleri ise cepheleri yenilerek dükkân olarak hizmet vermeye başlar. Yapının İstiklal Caddesi cephesinde bir dönem Andrea Kitapevi, Antonie Visconti’ye ait konfeksiyon dükkânı ve bir halıcının faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Bu dükkânlar arasında bulunan Mimoza Şapka Mağazası’nda, 8 Ekim 1933 günü açılan “d Grubu” resim sergisi geleceğin resim sergilerini müjdelemesi açısından bir ilktir.

Yapılar topluluğunun hiçbir plan özelliği olmadığı gibi, tüm yapı cephelerine zaman içinde müdahale edilmiş, yer yer bazı pencereler kapatılmış, bazı yeni pencereler açılmış, pencere ve kapı söveleri zaman içinde tahrip edilmiştir. Zaman içinde yapıların orijinal planlanmasına ve kullanımına büyük müdahalelerde de bulunulmuştur. Uzun bir dönem boş ve kapalı kalan yapılar topluluğu günümüz ihtiyaçları göz önüne alınarak yenilenmiş, İstanbul’a armağan edilmiştir.

Map
Details
Project Location: Beyoğlu, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Erkul Kozmetik, Eteksan Tekstil
Ana Yüklenici: Siska İnşaat
Structural Project: Fonksiyon Mühendislik, Attila Çaydamlı
Mechanical Project: 3L Mühendislik, Hakan Cengiz
Electrical Project: Dasel Mühendislik, Korkut Daşdemir
Plumbing Project: 3L Mühendislik, Hakan Cengiz
Çelik Projesi: Fonksiyon Mühendislik, Attila Çaydamlı
Photography: Cemal Emden
Architectural Supervision: Sinan Genim
Construction Site Manager: Emre Susam
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 2,642 m2
Total Construction Area: 7,209 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sinan Genim

Belma Barış Kurtel