Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ordu Belediyesi İlk Adım Anıtı Çevre Düzenleme Projesi

Modern Mimarlar'ın Ordu'da tasarladığı anıt ve çevre düzenleme projesi.

Ordu ilk adım anıtı ve çevre düzenleme projesi hem Atatürk'ün ordu ilini ziyareti anısına hemde kurtuluş savaşı sırasında ordu cıvarında yaşanmış büyük bir kahramanlık destanını canlandırmak amacıyla Atatürk ve Rusumat-4 gemisi figürlerini içeren ilk adım anıtı için kentsel bir sahne düşüncesini içermektedir. Bu amaçla atatürk ün kıyıya çıktığı iskele ve çevresi onu karşılamaya gelen orduluları temsil edecek biçimde tasarlanmıştır.

Karadeniz sahil yolunun ezip yok etmediği tek kıyı kenti olan ordu da kıyı halk tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.bu nedenle yapılacak yeni düzenlemede bu alan bütün kıyı boyunca bir tür mola yeri niteliğindedir.

Projenin en önemli mimari elemanı olan düşey aydınlatma elemanı özel olarak tasarlamış olup atatürk ü karşılamaya gelen orduluları temsil etmektedir.iskeleden başlayarak meydana doğru ilerleyen ve atatürk anıtı ile buluşan doğrusal bir akstan sonra elips formundaki meydanı tanımlayan bu eleman atatürk ve berabarindekileri karşılayıp onun çevresinde halka oluşturan orduluları anlatmaktadır.meydanda yaz ve kış kullanımı ve kıyı rekreasyonu açısından mola niteliğinde bir yer olması nedeniyle sabit oturma yerleri, güneşlikler, büfe v.b den oluşan kentsel donatılar yer almaktadır.büfenin üst yüzeyine çıkan merdivenler bir tür sahne kullanımı sunarak kent bilinci açısından eşsiz deneyimlere fırsat sunmaktadır. Kıyının yaz akşamları kullanımı düşünüldüğünde ışıklandırma düzeni konseptle uyumlu olacak biçimde özenle tasarlanmıştır. Böylece meydan kentin en yüksek noktası olan boztepe den algılanan ve kent imgesine dönüşen bir karekter sunmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ordu
Proje Tipi: Anıt / Simge Yapı, Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım, Kentsel Tasarım
İşveren: Ordu Büyükşehir Belediyesi
İnşaat Bitiş Yılı: 2007

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayhan Usta

Gülay Keleş Usta