Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Papilio: Pavilion by the Sea

Papilio*, 2011 yılından bu yana yürütülmekte olan İzmirDeniz projesi kapsamında, Bostanlı Deniz ve Gösteri Meydanı’nın odağı olarak Studio Evren Başbuğ tarafından tasarlandı.

Stüdyo Evren Başbuğ Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Bostanlı semt pazarının karşısına denk düşen, 350 m uzunluğa ve 21 dönüm büyüklüğe sahip olan kıyı parçası, Karşıyaka kıyısı için ikinci etap uygulama alanı olarak belirlenen yaklaşık 1.3 km uzunluğundaki sahil düzenlemesi kapsamında özel olarak ele alındı.

Kullanıcıların deniz ile doğrudan ve İzmir kent kıyısının tamamı düşünüldüğünde sıra dışı bir biçimde ilişki kurabilmeleri için, konsept projede sahil şeridi boyunca önerilen kıyı promenadı, sürekliliği bozulmadan kıvrılıp denizden uzaklaştırılarak alanda gerçek anlamda kırsal bir sahil deneyiminin yaratılması hedeflendi. Taşıt yoluyla promenad arasında kalan tampon bölge için üst noktası taşıt yolundan 3,5 m yüksekte olan yapay bir tepe tasarlandı. Rampalar ve teraslarla birlikte üç boyutlu plastik bir öğe olarak ele alınan tepe, hem görsel ve işitsel bir bariyer, hem yeni sahil odağı için doğal bir seyir amfisi, hem de üstünde konumlandırılacak sanat objesi (‘thinking’) için doğal bir baza olacak biçimde kurgulandı.

Büyük, doğal kayalar kullanılarak kıyının geri kalanından farklı bir teknikle oluşturulan tahkimat ile kısa bir mesafe için rotası değiştirilen kıyı promenadı arasında kalan sahil şeridi, çakıl taşlarıyla kaplanarak kullanıcı için doğal bir sahil deneyimi yaratıldı. Geçici izlence (açık hava sineması, performans ve gösteri sahnesi, vb.) düzeni için kurgulanan ahşap platformların, aynı zamanda promenad kotu ile deniz seviyesi arasında kademeli bir geçişe olanak sağlaması öngörüldü. Kentsel olanla kırsal olan arasında salınan doğal ahşap kaplı kaskatlı düzlemler, programlı rekreatif aktiviteler için altyapı sağlarken, geriye kalan zamanlarda kullanıcıya denize karşı, kentin koşuşturmasından yalıtılmış bir mekanda aylaklık yapma fırsatı sunuyor.

Papilio, Bostanlı Deniz ve Gösteri Meydanı kurgusunun odağında mekan kurucu baskın mimari öğe olarak tasarlandı. Üst kotta kuru havuz ile kaskatlı ahşap platformların arasına, denize yaklaşık 45 derecelik açı ile konumlandırılan strüktür, her biri 2 cm kalınlığındaki çelik levhalardan, bilgisayar destekli hassas kesim, büküm ve kaynak süreçleriyle atölye ortamında üretilen modüllerin ardı sıra tekrarlanmasıyla oluşturuldu. Bu sıra dışı mimari öğe, temel gölgeleme işlevinin yanında, ince ve narin çelik levha kesitlerinin yarattığı dantelsi görünümüyle her iki tarafındaki kamusal kullanımlar için tamamlayıcı bir görsel fon yaratıyor. Papilio, konumlanışı ile algıyı ve hareketi denize doğru güdülerken, denizi ve ufku çerçeveleyen orta aksı boyunca kullanıcıyı meydandan başlayıp beton deniz basamaklarıyla gerçek anlamda denize dokunarak sonlanacak bir iç yolculuğa davet ediliyor.

*PapilioPapilionidae (kırlangıçkuyruk) familyasında sınıflandırılan ve Papilionini oymağında tek başına yer alan bir kelebek cinsidir. Latince ‘papilio’ sözcüğü ‘kelebek’ anlamına gelir. Kırlangıçkuyruk familyasına ait kelebeklerin arka kanat uçlarında kırlangıçlardaki gibi ince kuyruklar bulunur. Bu kuyrukların işlevi belirlenememiştir.

Künye
Proje Yeri: Karşıyaka, İzmir
Proje Tipi: Park
Proje Tipi Grubu: Peyzaj Tasarımı
İşveren: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Danışman: Durmuş Ali Kasap, Korhan Şişman, Dilşad Kurtoğlu, Ceyhun Baskın, Rüya İpek Balaban
Ana Yüklenici: Ladin İnşaat
Proje Yöneticisi: Evren Başbuğ
Konsept Tasarımı: Evren Başbuğ
Aydınlatma Projesi: Studio Evren Başbuğ, Alişer Parlak
Statik Projesi: Cemal Coşak, Mustafa Şahin, Methal Mühendislik
Elektrik Projesi: Alişer Parlak
Tesisat Projesi: Necdet Tunalı, Proje Isı
Çelik Projesi: Cemal Coşak, Mustafa Şahin, Methal Mühendislik
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf, Zeren + Mehmet Yasa Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 20.830 m2
Toplam İnşaat Alanı: 8.500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Evren Başbuğ

Can Özcan

Oğuzhan Zeytinoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Özlem Arvas