İlgili Projeler

Payamlı Evi

BAGO Mimarlık tarafından tasarlanan tek ev, İzmir Seferihisar’ın Payamlı köyünde inşa edildi.

Arazi Güneydoğu cephesinde esas yönelimi oluşturan narenciye bahçeleri ile bir dere vasıtası ile ayrılıyor. Sürece başlarken tasarım ekibi şu iki nokta üzerinde durmuş:

  • Tasarım dili ve ihtiyaçlara cevap vermesi açısından modern yapı olması, ancak sadeliği ve seçilecek malzemelerle bölgedeki yaşantıya kolay uyum sağlaması.
  • Evde günlük yaşamın bu bahçeler ve dere ile mümkün olan en yüksek ilişkiyi kurup; geri kalan tüm işlevlerin olabildiğince net ve sade olması.

Sınırlı metrekareyi koridor vb. elemanlarla öldürmemek adına merkeze yerleştirilen yaşam alanı ile, dinlenme bölümü ve genel ıslak hacimler ayrılmış. Giriş holü de yine vistaya paralel yerleştirilip açılan dar açıklıklarla, tek bağlantı holünde de görsel ilişkinin kesilmemesi amaçlanmış.

Gün boyunca kesintisiz bir şekilde iç mekan ve dış mekan bütünleşik yaşantıyı sürdürebilmek adına oluşturulan; iç/dış yaşam omurgası; aynı aks üzerine yerleşen arka avlu; iç mekan yaşam alanı ve ön teras, güneşin gün içindeki durumuna göre tercih edilmiş ancak yine de bahçelerle görsel ilişkinin kopmadan yaşantıyı devam ettirmesini sağlayacak şekilde yerleştirilmiş.

Standart panjur kepenk sistemleri yerine projeye özel olarak üretilen demir sistemler ve kargı birleşimi kepenkler sayesinde, kepenkler kapandığında, tam bir karanlık yerine içeri düşen ışık oyunları ile mekana derinlik katacak bir hareket amaçlanmış.

Künye
Proje Yeri: İzmir, Seferihisar
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Alp Özaytekin
Ana Yüklenici: Vedat Çiftçi İnşaat
Proje Yöneticisi: Barış Kursav
Fotoğraf: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 450 m2
Toplam İnşaat Alanı: 140 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gökçe Kursav

Barış Kursav