Other Works
Similiar Projects

SystemAir-HSK Fabrikası

Serhan Ceyhan Mimarlık tarafından tasarlanan fabrika ve yönetim ofisi projesi Dilovası, Kocaeli’nde yer alıyor.

1981’den beri otel, tekstil, otomotiv, alışveriş merkezleri için klima sistemleri üreten HSK, 2011 yılında havalandırma sektörünün dünyaca bilinen İsveçli SystemAir şirketi bünyesine girmiş ve Dilovası Makinacılar Organize Sanayi Bölgesinde, 24.911 m2 arazi üzerinde toplam 27.367 m2 inşaat alanlı yeni fabrika binası inşaatı kararı almıştır. Proje, arazinin fiziki koşullarının maliyete ve inşaata yaratacağı olumsuz etkileri yok etmek ve yatırım performansını artırmak amacıyla, imar koşullarının da olanakları çerçevesinde 2 üretim katı ve bunun içinde kalacak şekilde 4 ofis katı olarak dizayn edilmiştir.

Bu tip tesislerde genellikle görülen fonksiyonel mimariyle sınırlanmış üretim yapısı önüne ayrı bir karakterde dizayn edilerek eklenmiş ofis bloğu olan bir yapı yapmak yerine ana kütle ile bütünleşik ve yalın İsveç mimarisine uygun bir tasarım binanın nasıl biçimleneceğinin temelini oluşturmuştur.  

Gerek yapının formu gerekse cephelerde kullanılan sandviç panel vb. diğer kaplama elemanlarında aynı renk tonu kullanılarak bu sonuç elde edilmiştir. Yapının batı cephesinde ise firmanın logosu ile ilişkilendirilen perfore metal güneş kırıcılar yine aynı hedefe yönelik olarak kullanılmıştır.  

Projenin ofis alanlarında olduğu gibi üretim yapısı ile ofisler arası   ndaki sınırda da şeffaf bir geçiş oluşturularak firmanın çalışma prensipleri uygun, motive edici çalışma mekanları kurgulanmış, ortak kültürel perspektifte firma içi hiyerarşi yumuşatılmıştır. 

Ülkemizde çok az sayıda sanayi tesisi yeşil bina kriterlerini yakalamaktadır, bu doğrultuda seçilen yapı bileşenlerinde alışılmışın dışına çıkılmış, enerji verimliliğinde diğer benzer yapılara göre %30 un üzerinde bir artış sağlanmıştır. 13.000 m2’lik çatı yüzeyindeki yağmur suyu peyzaj sulamasında kullanılmak üzere toplanmış, çatıya yerleştirilen ışıklık elemanları ile gün ışığından aktif yararlanılmıştır. 

Projenin tasarım aşamasıyla başlayan ve uygun yapı elemanlarının kullanımıyla enerji verimliliğini hedefleyen çalışmalar sonucu yapıya LEED Gold sertifikası alınmıştır.

Details
Project Location: Dilovası, Kocaeli (İzmit)
Project Type: Fabrika , Offices
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
Employer: Systemair-HSK
Ana Yüklenici: Haldız İnşaat
Projcet Manager: Hill International
Structural Project: Pronet Mühendislik, Ara Pekmezoğlu
Mechanical Project: Dinamik Mühendislik, Zühtü Ferah
Electrical Project: Encom Mühendislik, Belgin Pekcan
Yangın Tahliye Projesi: Kazım Beceren
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 24.911 m2
Total Construction Area: 27.367 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Serhan Ceyhan

Hande Öğün

Dilek Akdeniz

Sezen Serper

Burak Can