+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Hizmetleri Binası

Saffet Kaya Architects tarafından tasarlanan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Hizmetleri binası 2020 yılında Lefkoşa’da inşa edildi.

Saffet Kaya, projeyi anlatıyor:

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kampüsünün merkezinde yer alan öğrenci hizmetleri müdürlüğü, öğrencilerin kayıt anından mezun olana dek iletişimde olacağı ve her türlü idari ihtiyaçlarında yardım alacakları bir merkezdir.

Dairesel olarak geliştirilen zemin kat planının merkezi, bir meydan oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. İki kat yüksekliğindeki atrium, iç meydan ve etrafını saran idari birimler, öğrencilerin ve çalışanların maksimum karşılaşma ile sosyalleşebileceği bir senaryoda kurgulanmıştır.

Öğrencilerin üniversite eğitimi boyunca en sık uğrayacakları merkez olan öğrenci hizmetleri binasının spiral hareketleri ile öğrencileri kucaklayan misafirperver tavrı ve aynı zamanda zemin kattan yükselen dairesel kütlenin altında oluşan geçirgenlikle kampüsün kentsel dokusunu yapı içine taşıması amaçlanmıştır.

Ana cephe elemanlarını oluşturan korten kabuk ve çubukların tasarımı Kıbrıs güneş ışığını bina içine dolaylı ve kontrollü şekilde alarak doğal aydınlatma ile sürdürülebilir aydınlatma çözümü sunar.

Malzemeler kampüs dokusuna uygun ve geleneksel malzemeler olacak şekilde seçilmiştir. Bürüt beton, ahşap, cam ve korten malzemeleri kullanılmıştır. Kampüs ölçeğindeki bina dokusunun iç mekanda devamlılığı için cephe ana elemanı olan korten çubuklar içerideki tezgahlarda da küçük ölçekte kullanılmıştır.

Çıplak ve ham malzemelerin kullanımının getirdiği bitmemişlik hissi ve dairesel geometrinin yumuşak bir şekilde bir araya gelmesi, gelişmekte olan farlılıkların ahenk içinde birlikteliğini mümkün kılmıştır.

Details
Project Location: Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
Project Type: Higher Education Building, Offices
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Employer: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Ana Yüklenici: DRN İnşaat
Construction Drawings: Yaşar Gündeğer
Structural Project: Mert Evre
Mechanical Project: Mustafa Dağbaşı
Electrical Project: Gürcan Kara
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2020
Total Construction Area: 1.611 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Saffet Kaya Bekiroğlu