+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Delta Makine ve Spektra Jeoteknik Fabrika ve Genel Merkez Binası

DesignON tarafından tasarlanan fabrika ve ofis binası Ankara'daki Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alıyor.

Maden arama, planlama ve operasyonları ile sondaj makinaları üretiminde uzmanlaşmış Spektra Jeoteknik ve Delta makinanın dünya çapında büyüme vizyonuna paralel olarak yeni bir fabrika ve yönetim binasına ihtiyacı gündeme gelmiştir. Hali hazırda şehir merkezinde yer alan farklı birimlerin Ankara Temelli bölgesinde yer alan Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde tek bir çatı altında birleştirilmesi kararı alınmıştır.

İçinde yer aldığı bölgenin inşa etme alışkanları, tesisin imalata yönelik mekansal gereksinimleri, yönetim ve üretim birimleri arası mekansal ilişkiler ve arazi kullanım olanaklarının araştırılması yapının tasarımında ortaya konan ana ölçütler olarak belirlenmiştir.

Alışılagelmiş şekli ile imalat ve yönetim birimlerinin hem mimari dilleri hem de kütlesel olarak birbirinden ayrıştırıldığı endüstriyel yapı tasarımının aksine, görsel olarak tek bir yapı imajı yaratılması amaçlanmıştır. Mühendislik birimleri, yönetim, showroom, yemekhane ve soyunma odaları gibi mekanlar, imalat bölümünü tek bir cepheden kavrayacak şekilde tasarlanmıştır. Ofis birimlerinin farklı mekansal büyüklükleri ve kat ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanan ön cephe kompozisyonunun, yapının net geometrik algısına zarar vermeden parçalanması amaçlanmıştır. Böylelikle gün ışığı ve taze havanın ofis birimlerinin içlerine nüfus etmesi sağlanması yanında hareketli bir ön cephe kompozisyonu oluşturulmuştur.

Ofis birimlerinin; yönetim - mühendislik departmanları, showroom ve servis mekanları olmak üzere 3 ana başlıkta toparlanması kararı alınmıştır. Bu mahallerin kendi içlerindeki ve imalat bölümleri ile olan ilişkileri başlıca odak noktalarından birisi olarak belirlenmiştir. Bu anlamda, fabrikada üretilen sondaj makinalarının showroom alanına taşınması, imalathanede çalışan personelin soyunma odaları, yemekhane ve yönetim birimleri ile kuracağı ilişkinin sınırları, mühendislik birimlerinin imalat bölümüne ulaşımları ve hakimiyetleri, misafirlerin yönetim ve imalathane ile ilişkilerinin tanımlanması planlama aşamasının başlıca verilerini oluşturmuştur. Yönetim bölümünün zemin katı ve katları bağlayan galeri boşluğu etrafındaki mekanlar, çalışanların sosyalleşebileceği, interaktif mekanlar olarak değerlendirilmiştir.

Yapı yaklaşma sınırlarına yaslanılarak, çalışanların kullanacağı yeşil alan ve spor alanlarının maximize edilmesi planlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Ankara, Sincan
Project Type: Fabrika , Offices
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel, Commercial
Architectural Project Team: Mert Işık, Yasemin ışık, Baran Gökgöz
Employer: Delta Makine
Ana Yüklenici: DesignON
Peyzaj Mimarlığı: Yasemin ışık
Interior Architecture: Seçil Onuk
Structural Project: EFK Mühendislik
Mechanical Project: GMD Mühendislik
Electrical Project: GMD Mühendislik
Photography: Arda Ayderman
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2014
Building Plot Area: 370,000 m²
Total Construction Area: 23,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mert Işık

Bedran U. Kılavuz