+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Mondelez International Türkiye Genel Merkezi

Jeyan Ülkü Mimarlık tarafından tasarlanan ofis Nida Kule Ataşehir'de yer alıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Jeyan Ülkü Mimarlık olarak bizim için çalıştığımız firmaların taleplerine yanıt verirken firma kültürünü doğru şekilde algılamak ve yansıtmak önceliklerimiz arasındadır. Her proje öncelikli olarak işveren firmayı anlamak, çalışma biçimlerini ve vizyonunu kavramakla başlar. Bu durumda kendimizi proje süresince müşterimiz ile ortak gibi düşünürüz. Nasıl algılandıkları kadar; hatta belki de daha fazla, nasıl algılanmak istedikleri bizim için önem taşır. Küresel firmaların oldukça kesin çizgilerle belirlenmiş kurum kimliği dosyalarını incelerken, buna bölge kimliğini katmanın bir yolunu bulmaya çalışırız.

Mondelez Türkiye Ofisleri Projesi’nde de tasarım kimliği dosyasının belirlediği ana hatlara yaptığımız çeşitli müdahalelerle ilerledik. Firma ana ve ara renklerin her mekanda bir arada kullanıldığı bir tasarım örneği üzerinde ilerlerken bizim yorumumuz renklerin farklı ofis alanlarına farklı kimlikler belirleyecek şekilde dağıtılması; tüm renklerin yalnızca ortak kullanım alanlarında bir arada kullanılması şeklinde oldu. Böylelikle mekana bir yapı içi hikayesi katmayı planladık. Bunu yaparken esas düşüncemiz, masaların kişilere ait olmadığı yeni yeni firma düzeninde, kişilere günlük ruh haline veya yapacağı işe özel olarak istediği bir alan seçme özgürlüğünü tanımaktı.

Firma ofis alanı metrekare anlamında ufalacağı için çalışanlara tasarım anlamında avantaj sağlayacak ihtimaller sunulmalıydı. Bu sebeple ara verilecek; nefes alınacak pek çok espas alanın yanı sıra, bir büyük ortak çalışma alanı, bir küçük ‘break-out’ alanı bir de çalışmaya uygun piknik masalarının ve laptop kullanımına uygun düşünülmüş bankların olduğu kafeterya alanı düşünüldü. 

Müşteriyle yapılan pek çok toplantı esnasında yalnızca malzeme seçimi ve tasarım değil, çalışma kurgusu da görüşülerek optimum yerleşim şekli belirlendi. Mondelez takımının bir parçası gibi düşünmeye çalıştık. Örneğin kilitli dolaplar için yalnızca bir-iki alan tayin etmek yerine yaklaşık her kişinin masasına yakın olarak kullanabileceği şekilde homojen olarak tüm mekana dağıtılmış kilitli dolaplar tasarlandı. Bu fonksiyon tüm mekana yayılırken ofis bitkilendirmesini de kapsayan bir tasarım öğesi olarak kullanıldı.  

Mondelez’in yeni ofisleri için, yeşil, iyi ışık alan, renkli ve eğlenceli sözcüklerini kullanabiliriz. Ancak yeni ofislerde belki de en ön plana çıkarılması gereken anahtar sözcük, ‘eşitleştirmek’ olacaktır.

Map
Details
Project Location: Ataşehir, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Mondelez International
Ana Yüklenici: SISTEMA
Photography: Ali Bekman
Architectural Supervision: Jeyan Ülkü Mimarlık
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 1,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Melis Kurultay

Pınar Tola

Samet Gülel

Bengü Şahin