+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Qebele Otel ve Alışveriş Merkezi

Azerbaycan’ın Qebele Şehrinin merkezinde konumlanan projede, 265.000 metrekarelik alan üzerinde 55.000 metrekare inşaat alanı olan proje otel ve AVM yapılarından oluşmaktadır.

Proje alanı olarak belirlenen bölümde iki yapı arasındaki yolun yaya ve araç sirkülasyonunun yoğunluğu sebebiyle, tasarımda suyun akışkanlığı ve su dalgası formlarının bir araya gelmesi ile yarattığı süreklilik üzerinden “meydan” kavramlarının yapıların bünyesiyle birleştiği bir kurgu üzerine odaklanılmıştır. Bir su damlasının zemine damlaması, sıçraması, iki parçaya bölünmesinin oluşturduğu formların bütünü olarak tanımlanabilir.

AVM’nin üst örtüsünde eğrisel formun en uç noktasının kütlenin bütünü ile birleşmesiyle giriş saçağı oluşturulmuştur. Sirkülasyonun üstü skylight ile örtülerek doğal ışık girişi sağlanmıştır. Otel yapısı ise AVM ve şehir ile bütünleşecek şekilde bir yönelim ve konumlandırma yapılarak yerleştirilmiştir. Şehre yönelecek şekilde, giderek küçülen plansal çözümlenmesinde ise teraslamalar yapılarak, sürekli ve bir bütünün devamı niteliğinde çözümlerle otelde en yüksek kota ulaşılmıştır. Cephe ve formların tasarımlarında ayrıca Azerbaycan’ın yerel motiflerinden esinlenerek, mimari projeye yansıtılmıştır.

Details
Project Location: Qebele, Azerbaycan
Project Type: Shopping Mall, Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama, Commercial
Ana Yüklenici: Ayfer Güleç, Palas Construction, Gilan Holding
Project Start Date: 201, 2013
Project End Date: 2013
Building Plot Area: 265,000 m2
Total Construction Area: 55,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Öznur Çakır