+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Süheyla Küçükoğlu Yurdu

Zambak Mimarlık projeyi anlatıyor:

Esenler Atışalanı'nda bulunan proje arsasında bir yurt binası bulunmaktaydı, işveren mevcut binayı yenilemek istediğinde bölge planlarının değiştiği, parsel ve ada sınırlarının etkilendiği öğrenildi. Yeni düzenlemede arsa bitişik imar parseli haline geldi.

Proje 510 m2'lik alanda çevre sokaklara imar durumu gereği "sıfır" mesafede hazırlandı, mimari kütle tamamen arsa sınırlarından şekillendi. 90 derece birleşimi olmayan parsel köşeleri alan kaybetmemek için mimaride aynı şekilde korundu ve buna göre bir mimari cephe kurgulandı.

Belediye ile ilk görüşmelerimizde tasarladığımız cephe beğenilmedi ve 'Mevcut Yapıların Cephelerinin Güzelleştirilmesi' projesi kapsamında 'tarihi eser veya koloni dönemi konut mimarisi' cephesi tarzında çalışmalar istendi. Bütün bu çevre yeniden ve bu istekler doğrultusunda şekillenmekteydi. Yaptığımız çalışmayı anlatmamız, sonucun önerilenlerden çok daha iyi olacağını ısrarla savunmamız karşılığında onay alındı.

Yapı tamamlandıktan sonra, ilk başta yapılan bütün negatif eleştiriler gitmiş yerini olumlu yorumlara bırakmıştı. Cephedeki hakim beyaz renk ve kısmi kullanılan kırmızı kompozit panellerin cepheye verdiği ritim yapı kütlesinin belirgin bir şeklide ortaya çıkmasını sağladı.

Yapı sadeliği ile sıkışık çevrede "aykırı" bir duruş sergilemektedir.

Map
Details
Project Type: Dormitory / Guesthouse
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Consultant: Fehmi Kızıl
Project Start Date: 2009
Project End Date: 2011
Construction Start Date: 2010
Construction End Date: 2011
Building Plot Area: 510 m2
Total Construction Area: 3.849 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kadir Karakoç