Other Works
Similiar Projects

4129GREY Ofis Düzenlemesi

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan, ofis İstanbul'da Terrace Fulya binasında bulunuyor.

4129Grey reklam ajansı projesi, alışılmadık bir birleşmeye ortak çalışma alanı yaratma fikri ile ele alınmıştır. Başarılı, yerel ve dinamik 41!29? dijital reklam ajansının, Uluslararası ve daha geleneksel olan ‘Grey’ reklam ajansını devralması, tasarımı bu geleneksel ve dijital çalışma ortamlarını birleştimek üzerine kurulmasını sağladı.

Bir ajansın ihtiyacı olan tüm mevcut ve geleneksel ihtiyaçları karşılamanın yanında, ofis mekanının, yeni durumların veya tasarım methodlarının gerektireceği büyümeye ve esnekliğe de imkan sağlaması gerekiyordu.

Mevcut mekanda, tek katta ve ‘’U’’ plan şeması şeklinde yer alan, 2200m2lik bir ofis alanında kurulan ajans, doğal ışığın yetersizliğinden dolayı 200'den fazla kişiye çalışma mekanı sağlayabilmek için geniş bir ‘’açık ofis’’ olarak tasarlandı.

Çoğunlukla büyük ekranlarda masaüstü düzende çalışan tasarım ekibi, yüksek oranda kontrol edilemeyen ışıktan rahatsız olacağından açık ofis, mekanın doğal ışık almayan alanlarında konumlandırıldı. Böylelikle yapay ve kontrol edilebilir aydınlatma sistemleri etkin olabilecekti. Ortak çalışma alanları olarak düşünülerek tasarlanan toplantı odaları, pencerelerin yanına şeffaf kutular olarak yerleştirildi. Bu şekilde toplantı odalarının arkasında kalan masaüstü çalışma alanları da, güneşten fazla etkilenmeyen, ancak dışarısı ile görsel iletişim kurabilen mekanlar olarak konumlanmış oldu.

Açık ve esnek çalışma mekanları yaratarak, hiyerarşiden uzak, herkesin benzer ve eşit bir çalışma ortamına sahip olduğu alanlar tasarlandı. Bu modern düşünme tarzı, yönetimin mekanı şekillendiren en önemli kararlarından biri oldu.

Ofisin merkezinde, farklı disiplinlerden insanları bir araya getirmek amacıyla kafe, konferans alanı ve dijital medyanın sınırlarını zorlamak için kurulan teknoloji laboratuvarından oluşan büyük bir ortak alan tasarlandı. Hepsinin merkezine ise poligon kabukdan oluşan bir ‘pod’ yerleştirildi. Beyin fırtınası için kullanılacak bu mekan, aynı zamanda poligonal şekillerin bir araya gelmesiyle temsil edilen ‘dijital olasılık’ fikrinin merkezini oluşturuyor.

Map
Details
Project Location: Şişli, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: 4129Grey Reklam Ajansı
Ana Yüklenici: SPM
Projcet Manager: SPM
Mechanical Project: Pasifik Mühendislik
Electrical Project: Enkom Mühendislik
Plumbing Project: Pasifik Mühendislik
Photography: Cemal Emden
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2016
Total Construction Area: 2,200 m²

Pin It
Architects

Hasan Çalışlar

Emre Erenler

Cem Kaptan

Burçe Karadağ

Beril Çiçek