İlgili Projeler

5. Mansiyon, Çankaya Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası, Sanat Merkezi ve Ulvi Cemal Erkin Konser Salonu Ulusal Mimari Proje Yarışması

FANTASTIK SENFONI

Elmaslar İletişim ve Uyum sembolüdür, Geb ailesi ise toprağın ve doğanın gücünü temsil eder.

ELMAS: ışığı kırarak yansıtma özelliği sayesinde, üzerinde hepimizin kendinden bir şeyler bulmasını sağlar. Arketip niteliği sayesinde buluşturucu ve çekim özelliği vardır. Elmasın amcası Zeus'un mızrakları geçtiği yeri alevler içinde bırakır. Dönüştürür, yakar, canlandırır.

GEB AİLESİ: Komodor Ejderi Elmas'ın koruyucusudur, görsel olarak odak noktası haline gelmesini sağlar. Toprağın oğludur. Komodor Ejderi'nin iki Büyükbabası Lozan ve Kültür birbirlerine küstür ve Komodor'un Ailesi de bütün diğer akrabaları gibi bu iki yaşlı inatçı keçinin arasının açık olmasından dolayı üzgündür.

MUTANT PLAKLAR: Hafızaları çok güçlüdür, konuk severdirler, uyumludurlar, hayal gücünüzün sınırını zorlarlar, eğlencelidirler, buluşur, buluşturur, dönüşür ve dönüştürürler.

Elmasın gücü tartışılmaz. Gün geçtikçe güncellenen iletişim teknolojileri gerçeklikle hayal gücünün, sınırlarını silmektedir.

Onun parlak yüzeylerinde karsılaştığımız farklı anlatılar bizim gerçeklerimizle iç içe geçmeye başlamış ve kültürel değerlerimizi sekilendirmekte önemli rol oynamaya başlamışlardır.
Artik hareket halindeyken, görüntülü telefon görüşmeleri yapabilmekte ve internete erişim imkânına sahibiz. Elmasın yeni doğan bu akrabaları sanal kamusal alan kavramının ortaya çıkmasına; onu besleyen ve onun ürettiği paylaşım tekniklerinin algimizi şekillendirmesine ve bu algi tekniklerini reel kamusal alandan beklentilerimizin artmasına neden olmaktadır.

Zeus'un mızrakları sahanin geçmişinin izlerini taşıdığı için daha sahiplenicidir.

Fantastik Senfoni bir sosyal donatı projesi olan Çankaya Belediyesi Hizmet Binası ve Sanat Merkezi ve Ulvi Cemal Konser Salonunda vücuda gelen bir kamusal alan güncellemesi denemesidir. Yeni bir zaman anlatısı tanımlar.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi Grubu: 5. Mansiyon
Danışman: Jacques Pocho, Müjdem Vural, Celal Çavuşoğlu, Erhan İşözen, Cem Ercan, Süleyman Emre Pusat, Mustafa Buğra Yerliyurt, Aslı Özçevik

Pin It
Mimar

Onur Sağkan

Hakan Karaman

Mihriban Duman

Erdem Tüzün