İlgili Projeler

3. Mansiyon, Çankaya Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası, Sanat Merkezi ve Ulvi Cemal Erkin Konser Salonu Ulusal Mimari Proje Yarışması

Proje raporu:

Çankaya belediyesi başkanlık hizmet binası sanat merkezi ulvi cemal erkin konser salonu'na iki ana caddeden tiflis caddesi ve daha yoğun bir kullanımı olan turan güneş bulvarı'ndan yaklaşılmaktadır.

Bina her iki cadde üzerinde de meydanlar oluşturarak sokağı içine çeker. Arsanın hemen önünde yaya üst geçidi ve otobüs durağı da bulunan turan güneş bulvarı üzerinde kaldırımın daraldığı noktanın genişletilerek meydanlaştırılması, giriş meydanını oluşturur.

Tiflis caddesi üzerinde ise cephenin içeri çekilmesi ile konser salonunun eğimli döşemesi düzenlenerek sokakla ilişkilendirilen bir amfi meydan yaratılır.

Güneybatı yönündeki fuayenin açıldığı park, doğal eğiminde bırakılmış; okul yönüne bakan tarafta yaratılan yeşil alanla ilişkilendirilerek binanın park ile iç içe geçmesi sağlanmıştır.

DIşarıda net sınırlarını koruyan bina, farklı kotlarda ve yönlerde açık alanlarla kurduğu ilişki ile iç mekanlarının sürekliliğini ve zenginliğini vurgular.

Binanın kullanım düzeni basitlik ilkesine dayanır.

Dikdörtgen prizma içinde kendini ortaya koyan ana kullanımlar ayrı kütleler olarak ortaya çıkarlar.

Kütleler arasındaki boşluklar her yeri bağlayan fuaye sistemini oluşturur.

Fuaye, bina içindeki kullanım sürekliliğini sağlayan, mekanları ve katları ilişkilendiren ve şekillendiren bir boşluklar bütünü olarak ele alınmıştır.

Ana salon / konser salonu ile küçük salon / tiyatro salonu arasında bütünkotları bağlayan, iki caddeye giriş çıkışı, katlar ve mekanlar arasındaki bağlantıları sağlayan sirkülasyon alanı net olarak okunur.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi Grubu: 3. Mansiyon
Danışman: Hakan Çatalkaya, Belgin Merey, Sarper Giray, Cem Altun, Deniz Aslan

Pin It
Mimar

İpek Yürekli

Suna Birsen Otay

Arda İnceoğlu